Artur Badach. Człowiek sztuki

Podobno prawdziwego nauczyciela można rozpoznać po liczbie wdzięcznych uczniów. Doktor Artur Badach zdaje się mieć tylko takich studentów. Jako wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przekazywał cenną wiedzę na temat sztuki nowożytnej. Rembrandt, Tycjan, Giorgione, Leonardo da Vinci, te wielkie nazwiska poznawali studenci na jego wykładach.

Jest to wysokiej klasy ekspert, pasjonat sztuki, bardzo elegancka osoba, w dodatku wiedzą dzieli się chętnie. Typ wykładowcy, z którym można się spotkać w jego gabinecie na herbatce i posłuchać cennych rad pochodzących od bardzo doświadczonego, w sferze teorii sztuki i praktyki muzealnej, człowieka.

Studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył w 1992 roku, doktoryzował się w 1999 roku w Instytucie Sztuki PAN. Od 1993 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie. Tu właśnie, w jednej z komnat znajduje się przepiękne biuro pana doktora, wypełnione książkami i stylowymi meblami. Od 2010 pan doktor jest Kuratorem Ośrodka Sztuki.

Do jego zainteresowań zawodowych należą: sztuka włoskiego renesansu, rzeźba europejska i pozaeuropejska od XV do XIX w., ikonografia nowożytna (zwł. kościelna ikonografia potrydencka, ikonografia władców i władzy, ikonografia sepulkralna, tematy mitologiczne w sztuce nowożytnej), praktyka muzealna.

Artur Badach jest także wiceprezesem Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. To jedno z miejsc na mapie miasta, mieszczących zarówno bibliotekę, jak i będące organizatorem ważnych rocznic i imprez związanych
z polską historią sztuki. Także promocji wydawnictw naukowych.

Nie wiem w jaki sposób pan doktor znajduje czas na cokolwiek poza pracą zawodową, ale jest także kinomanem, organizatorem konferencji naukowych, fanem poezji, a także patriotą, co potrafi podkreślić z wrodzoną skromnością.

Artur Badach

Artur Badach, fot. FB Artura Badacha
fot. profil FB Artura Badacha

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni