Do dwóch razy sztuka...[1]

Trzy wydarzenia związane z szeroko pojętym sektorem kreatywnym - dwie opinie, nierzadko pochlebne.
Trzy wydarzenia, o których z jakiegoś powodu było głośno - dwa głosy, czasem krytyczne.

Przedstawiamy nowy cykl Graffusa - Do dwóch razy sztuka...

Uniwersytet Warszawski - logo na jubileusz

Uniwersytet Warszawski - logo jubileuszowe
Konkurs na logo i hasło 200-lecia UW, projekt: Bravo Bodoni

Magdalena Zdrenka-Ciałkowska
W dobrym początku siła.
Zwycięskie logo konkursu z okazji 197 rocznicy założenia Uniwersytetu Warszawskiego wzbudziło ostatnio sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród internautów, którzy uznali je za niezbyt udane, spodziewając się przy okazji czegoś bardziej zaawansowanego.
Osobiście uważam, że projekt, choć prosty, to jednak  ze względu na ciekawe połączenie liter „UW” z liczbą „200”, której zera celowo układają się w dwukropek zasługują na uznanie. Pomysłowe wydaje się też zaproponowane hasło "Dwa stulecia. Dobry początek". Zwycięska praca niewątpliwie  spełnia założenia, jakie postawiło przed uczestnikami jury, sugerując, że nowe logo UW powinno być proste, nowoczesne i oryginalne, a hasło łatwe do zapamiętania, czytelne i niepowtarzalne. Niezadowolonym z werdyktu pragnę przypomnieć, że nowy logotyp warszawskiej uczelni pojawi się na wszelkich materiałach informacyjnych i promocyjnych, triumfując godnie przez najbliższe 2 lata, do czasu kolejnego jubileuszu, tym razem okrąglej rocznicy utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego.

Andrzej-Ludwik Włoszczyński
Miało "akcentować dorobek UW - jego czołowe miejsce wśród krajowych uczelni pod względem jakości kształcenia i badań naukowych - oraz zachęcać studentów i naukowców z zagranicy do zapoznania się z uniwersytecką ofertą edukacyjną i osiągnięciami badawczymi."
Nie akcentuje.
Twórcy, jak i zleceniodawcy gdzieś zgubili tę okazjonalność i szczególność, powstał "nowoczesny", zgodny z trendem, ale mało spójny znak. Czy charakterystyczny? Nie jestem przekonany.

Gmina Kondratowice

Gmina Kondratowice - logo z konkursu
Gmina Kondratowice, projekt: Michał Hanczel

MZC
Polak potrafi.
O tym, że pomysły innych potrafią być inspirujące, wiedzieli już graficy dwudziestolecia, wiernie naśladując pomysły i projekty zagranicznych kolegów po fachu. Wtedy pomocna stawała się branżowa prasa, dziś owej pomocy dostarcza Internet. Jak widać, zachodnie prace, choć ryzykowne, mogą okazać się nadal wyjątkowo „inspirujące”. W konkursie na logo gminy Kondratowice wyłoniono zwycięzcę. Szkoda tylko, że nagrodzony projekt zawiera sygnet łudząco podobny do znaku Older American Month z 2010 roku.

ALW
Pojawiło się to u mnie na Fejsie 12 lutego, dzięki Krzy Han, i od razu zaczęło żyć własnym życiem "rzeczy pożyczonej". Tak to niestety jest z tymi konkursami lokalnymi, że wybiera się na czuja, bo ładne, tylko nie ma kto zweryfikować czy aby to nie kupowanie kota w worku. Tu okazało się, zresztą po raz kolejny, że użyto bezczelnie stokowej grafiki.
Co dalej zrobi gmina?
Pewnie zamiecie pod dywan. Osobna sprawa że chętnie zobaczyłbym wersję achromatyczną tego dzieła, tych gradiencików.

Muzyka jest dla wszystkich

Fundacja Muzyka jest dla wszystkich - logo z konkursu
Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, projekt: Ilya Navumenka

MZC: Kolorowy sztuki świat
Świat muzyki i plastyki  to dwa bieguny, które od lat przenikają się wzajemnie. To przenikanie widoczne jest w zwycięskim projekcie konkursu na logo Fundacji. Muszę przyznać, że dawno nie widziałam tak dobrego projektu logo, kolorowego i eleganckiego jednocześnie, prostego a zarazem wzbudzającego wiele pozytywnych skojarzeń zarówno plastycznych jak i muzycznych.

ALW
Hm... trochę to dla mnie za gradientowe i ciężkie, pewnie efekt tłustej litery. Drugim zastrzeżeniem jest sposób zapisu nazwy - można było słowo Fundacja jednak rozegrać wersalikami, na pewno lżejszym krojem. Tak jak w wypadku Kondratowic chętnie obejrzałbym wersję achromatyczną tych wielokolorowych gradiencików. Zastanawiam się także czy rzeczywiście piszczałki organowe to "nowoczesność i odwaga w działaniu,  i dynamiczny rozwój", nie znam niestety działań Fundacji.

Magdalena Zdrenka–Ciałkowska

Magdalena Zdrenka-Ciołkowska

Niepoprawna optymistka, hedonistka z wyboru, dziennikarka, felietonistka, doradca biznesowy z zakresu PR, producentka, autorka tekstów dotyczących historii projektowania graficznego, reklamy, aranżacji wnętrz, podróży, mody, popularyzatorka zdrowego stylu życia, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) i Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, instruktorka tańca i fitness, pasjonatka nurkowania i sportów na wolnym powietrzu.

Właścicielka Vigo Studio - www.vigostudio.pl.

Andrzej-ludwik Włoszczyński

Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Projektant.

Blog - alw.pl
Projekt Orli Dom - orlidom.pl

Do dwóch razy sztuka...

Do dwóch razy sztuka...

Trzy wydarzenia związane z sektorem kreatywnym - dwie opinie, nierzadko pochlebne.

Trzy wydarzenia, o których było głośno - dwa głosy, czasem krytyczne.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni