Wbrew pozorom...

Każdego w dzieciństwie fascynowały rzucone na ścianę „zajączki” - odbity od szkła lub lustra promień światła. W przypadku Agnieszki Kajper ten młodzieńczy zachwyt przerodził się w prawdziwą sztukę.

Szkło Agnieszki Kajper

Często można usłyszeć stwierdzenie, że opakowanie jest równie ważne, co zawartość. Mówi się tak o pojemnikach na perfumy lub alkohol. Zdarza się, że szklane butelki na sklepowych półkach przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Aby dotrzymać kroku producentom już po zakupie produktów, warto zainteresować się naczyniami, które zachowają urok „alkoholowych” płynów w domowym zaciszu.

Szkło Agnieszki Kajper

Kieliszki nie muszą być idealnie symetryczne, bo nieskazitelne kształty nie są dla szkła naturalne – doszła do wniosku Agnieszka Kajper, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zaczęła przemycać do swoich projektów „prawdziwą naturę materii” - niepokorność, płynność, nieograniczoną możliwość modelowania.

Szkło Agnieszki Kajper

Stąd ma w swoim portfolio wysokie kieliszki z wiązanym „supełkiem”, który dzieli naczynie na dwie części – większą i mniejszą. Albo: przezroczystą karafkę zamykaną korkiem w kształcie kropli wody. Innym fenomenalnym pomysłem artystki są kieliszki do wina, ręcznie zdeformowane po brzegach. Natomiast kolekcję kolorowych butelek z korkiem Kajper przeznaczyła na płyny kosmetyczne: wodę perfumowaną, olejek kąpielowy czy balsam do ciała. Rożne kolory opakowań pozwalają scalić asortyment kosmetyków
w łazience.

Szkło Agnieszki Kajper

Jak artystka to robi? Wbrew pozorom, ujarzmienie szkła nie jest procesem szybkim, ani łatwym. Ponoć jest kapryśne jak kobieta. Może nawet bardziej od kobiety. Kształt przyszłego naczynia zależy od etapu, w którym szkło jest płynną mazią. Masa tężeje po każdym wyciągnięciu z pieca.
To balansowanie między stanem ciekłym a stałym pozwala nadać przyszłemu naczyniu formę. Można go ciąć, giąć, deformować, łączyć
czy skręcać. Tworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

Szkło Agnieszki Kajper

Agnieszka Kajper

Szkło Agnieszki Kajper

Rocznik 81. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo, Projektowanie Szkła). Stypendystka VSVU w Bratysławie (Słowacja) oraz Instytutu Szkła i Ceramiki w Koblenz (Niemcy). Zrealizowała m.in. zestaw kieliszków VOLVER dla firmy Meble VOX. Obecnie współpracuje z angielską hutą DARTINGTON CRISTAL. Szersze działania artystyczne, edukacyjne oraz projektowe realizuje od 2008 r. w ramach grupy projektowej WZOROWO.

Strona internetowa: www.kajpera.com.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni