Aby wił się swobodnie

Lubię przyglądać się światu przez okular mikroskopu – ludzkim komórkom, wirusom, bakteriom, tworzącym skomplikowane przestrzenne układy, pozornie chaotyczne, ostatecznie jednak zamknięte w matematycznym porządku.

Frou-Frou

Każdy element wykonuję ręcznie, od podstaw, wyplatam z dziesiątek, czasem nawet setek metrów srebrnego drutu. Technika jest pracochłonna, wymaga cierpliwości i jest bardzo czasochłonna. Muszę pilnować aby drut nie pękł, bo wtedy pracę trzeba zaczynać od początku. Zmusza to do całkowitego oddania się projektowi, skupienia na wykonywanym przedmiocie. Pochłania i absorbuje bez reszty. Sprawia, że całkowicie izoluję się od otaczającego świata.

Frou-Frou

Podczas pracy lubię wyobrażać sobie, że biżuterią nie jest wijący się drut, tylko przestrzeń zamknięta, ograniczona przez sploty. Czy to, na co patrzymy, jest materią czy powietrzem? Jest to rodzaj zabawy, wzajemnej interakcji między „nic” i „coś”.

Frou-Frou

Staram się aby moje projekty były lekkie, eteryczne, przewiewne, aby światło mogło przez nie swobodnie przenikać, nadając im inny, nowy wymiar. Choć technika szydełkowania kojarzy się z ludowym rzemiosłem, myślę, że udaje mi się moje formy biżuteryjne uwspółcześnić i „przenieść na salony”.

Frou-Frou

Inspiruje mnie świat natury. Szczególnie fascynujący jest dla mnie podwodny świat – falujące koralowce czy pływające świetliste meduzy. Istna feeria kształtów i barw! Lubię też przyglądać się światu przez okular mikroskopu – ludzkim komórkom, wirusom, bakteriom, tworzącym skomplikowane przestrzenne układy, pozornie chaotyczne, ostatecznie jednak zamknięte w matematycznym porządku. Podobną zasadę stosuję w mojej biżuterii – pozwalam aby drut wił się swobodnie – ostatecznie jednak ograniczam go geometryczną formą.

Frou Frou

Jolanta Gazda

Za marką stoi Jolanta Gazda, niedoszły matematyk, kostiumograf-charakteryzator na urlopie oraz raczkujący poszukiwacz form złotniczych. Każdy element wykonany jest ręcznie ze srebrnego drutu. W ten sposób powstają delikatne, subtelne formy, które choć stylizowane na ludowo radzą sobie w miejskim tłumie.

Strona internetowa: www.frou-frou.com.pl.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni