Art Nouveau

  • Wiedza
  • Julia R. Ziółkowska

W założeniu styl zupełnie nowy, wymyślony, aby przeciwstawić się akademizmowi i historyzmowi, naśladownictwu starych stylów. Jako estetyka był bardzo wpływowy i obejmował dziedziny życia takie jak wzornictwo, tkanina, meblarstwo, architektura. Do dziś w Europejskich miastach, np. w Wiedniu, mamy okazję podziwiać przepiękne kamienice wraz z urzekającymi klatkami schodowymi. Dzieła Victora Horty, Hectora Guimard, stacje metra zaprojektowane przez Otto Wagnera i wiele innych realizacji.

Major Town Houses of the Architect Victor Horta (Brussels) © OUR PLACE The World Heritage Collection
Major Town Houses of the Architect Victor Horta (Brussels), fot. The World Heritage Collection

Sécession to po francusku odejście. Był to również Jugendstil, Style Moderne, Liberty Style. Historycy naliczyli 22 nazwy, jakie nadano nowemu stylowi, opanowującemu w krótkim okresie czasu cały świat. Największym wydarzeniem dla artystów i rzemieślników proponujących nową stylistykę była Światowa Wystawa w Paryżu w 1900 roku. Prezentująca najnowsze osiągnięcia w dziedzinach takich jak technologie i sztuka, była ogromnym logistycznym i urbanistycznym przedsięwzięciem, do którego każdy z uczestniczących krajów starał się wnieść swoją jakość. Polską twórczość w 1900 roku prezentowali między innymi Jacek Malczewski i Leon Wyczółkowski, a Józef Mehoffer zdobył złoty medal za witraż Męczennicy.

Józef Mehoffer, Męczennicy, witraż w Katedrze św. Mikołaja w Fryburgu, fragment dolny  (św. Sebastian i św. Maurycy), 1898-99, fot. Paweł Byczuk
Męczennicy, Józef Mehoffer, witraż w Katedrze św. Mikołaja w Fryburgu, fot. Paweł Byczuk, Muzeum w Gliwicach

Niezaprzeczalnie piękne realizacje, które w dziedzinie jubilerstwa i innych sztuk użytkowych tworzyli tacy artyści jak Rene Lalique i Louis Comfort Tiffany znajdują naśladowców i nabywców do dziś. Jednak, jak to z żywiołowymi trendami w modzie bywa, szybko znudził się i już w latach 20-tych XX wieku, zyskał miano tandetnego i „będącego w złym guście”. Za to wielki podziw miał dla niego Salvador Dali. Przez swoje podłoże ideologiczne i wyjątkową autorefleksję zyskał miano jednego z najbardziej awangardowych kierunków w  sztuce.

Dragonfly lady brooch, Museu Calouste Gulbenkian, acquired from the artist in 1903
Dragonfly lady brooch, Rene Lalique, Museu Calouste Gulbenkian, fot. sprklg, CC BY-SA 2.0

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni