AxisMundi - ilustrowanie jest odskocznią

Nie wszystko da się sfotografować...
George Sand nie żyje, a drzewo z gadającą głową nie występuje w naturze. Oczywiście można ucharakteryzować kogoś na George Sand a drzewu dorobić sztuczną głowę. Problem w tym, że nie ma na to czasu, gdy myśl pojawia się spontanicznie i spontanicznie potrzebuje być wypluta.

To nie był przypadek
To nie był przypadek

Usłyszałam piosenkę o wyłowieniu kobiety z wody, minęłam żula w ciemnej bramie, albo piłam sok jabłkowy z interesującym człowiekiem – powodów do rysowania są tysiące. Zapewne stąd zamiłowanie do minimalizmu – chęć szybkiego przerzucenia myśli na papier, bo w kolejce czekają już kolejne pomysły kotłujące się w głowie.
Na rysunkach zawsze pojawiają się ludzie - studiowanie antropologii kulturowej i tym samym ciągłe skupienie uwagi na świecie międzyludzkich relacji odbija się szerokim echem w mojej skromnej twórczości.

Adam i Ewa
Adam i Ewa

Każdy z rysunków kojarzę z konkretną osobą czy zdarzeniem, wszystko ma tutaj swoje jedyne słuszne miejsce i w moim umyśle funkcjonuje jako krótkie opowiadanie. To zwykłe refleksje o zwykłym świecie, dlatego jeśli już decyduję się wystawić je w publicznej przestrzeni, muszą być to miejsca pozbawione napuszonej atmosfery.

Zajmuję się głównie fotografią i grafiką komputerową w komercyjnych projektach. Ilustrowanie własnego życia rysunkami jest odskocznią od wszystkich innych działań, sama mogę narzucić formę, treść i nie pytać nikogo o zdanie. Rysowanie to moja sfera wolności, którą szczególnie sobie cenię.

George Sand i Oś Świata
George Sand i Oś Świata

Nie zawsze mam kontrolę nad tym kto kupuje moje rysunki, ale lubię w miarę możliwości wiedzieć do jakich ludzi trafiają i czy będą pod dobrą opieką. Nie oddaję i nie sprzedaję ich często, bo trudno mi się z nimi rozstawać. Z drugiej strony, cieszę się, że budzą zainteresowanie, prowokują do rozmów a ich posiadanie może być przyjemnością nie tylko dla mnie.

Barbara Kędzierska vel. Axis Mundi

Barbara Kędzierska

Prawie antropolog kultury z prawie ogarniętym światopoglądem.
Projektuje strony internetowe, fotografuje, rysuje i stara się robić w życiu tylko to, co uważa za słuszne.

Jej prace można oglądać na stronie www.axismundi.digart.pl.

 

Od redakcji
Niebawem na łamach Graffusa wywiad z Barbarą Kędzierską.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni