Ceramika na wodzie
- Wydarzenia
- Dana Saga Tomaszewska
Refleksje po 8 Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych.
Dana Saga Tomaszewska, fot. Paweł M. Falcman
Niedawno minęło ciekawe wydarzenie świata ceramików – 8 Warszawskie Spotkania Ceramiczne organizowane corocznie od ośmiu lat przez Związek Ceramików Polskich.
Prezes Związku Darek Osiński wspomina: – Jeszcze dziesięć lat temu tego typu spotkania w naszym kraju nie istniały. Czy ktoś uwierzy, że dziesięć lat temu, kiedy przeszukiwałem uporczywie internet, wypatrując polskich stron poświęconych ceramice, niczego właściwie nie mogłem znaleźć.
Dzisiaj ceramika polska, w zakresie informacji internetowej, dorównuje wiodącym krajom.
Pamiętam czas, kiedy w internecie padło hasło pierwszego zjazdu na Polu Mokotowskim. Pomysł zrodził się na jednym z Czwartków Ceramicznych… Można powiedzieć, że zawrzało. Zgłoszenia napływały z najdalszych krańców kraju. W dniu, w którym miała nastąpić inauguracja WSC ceramiczne miasteczko rosło w oczach, kolejne samochody przebijały się alejkami parku, ludzie rozładowywali swoje skarby, stawiali namioty, witali się i rozmawiali… W ciągu ośmiu lat przeszliśmy długą drogę. Z Pola Mokotowskiego, którego urok jest niepodważalny, przez Park Skaryszewski trafiliśmy do praskiego Centrum Promocji Kultury.
Gospodarze okazali się bardzo gościnni. Zaufaliśmy sobie wzajemnie i możemy już mówić o wielu wspólnych dokonaniach. Najbardziej jednak cieszy fakt, że nowoczesna architektura CPK i park wokół budynku są jakby stworzone dla ceramiki.
Być może, uda nam się zrealizować kolejne marzenia, które przysporzą nam satysfakcji.
Każdy z nas skrywa w sobie pewien potencjał, który potrzebuje aplauzu pozostałych. Często z małego pomysłu może wyrosnąć coś wielkiego. Zachęcam do wspólnego wypalania marzeń, spotykania się, rozmawiania i tworzenia, tak, byśmy za chwilę zdziwili się, ile dzięki tym spotkaniom udało się nam zrealizować.
Darek Osiński, fot. Paweł M. Falcman
Jak wypadły tegoroczne, Spotkania Ceramiczne? Teren wokół Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w upalną sobotę 16 czerwca wypełniło 60 stoisk pracowni ceramicznych z całego kraju oraz Litwy i Białorusi. Dla chętnych przeprowadzano warsztaty z modelowania w glinie, malowania ceramiki, toczenia na kole. Dużym powodzeniem wśród publiczności cieszył się pokazowy wypał w technikach raku oraz horse hair wykonany przez Pracownię Angoba.
Grzegorz Soltyszewski, fot. Paweł M. Falcman
Nie zabrakło stoiska z materiałami do wyrobu ceramiki – masami ceramicznymi a nawet porcelaną, narzędziami, szkliwami, itp. W techniczne niuanse wprowadzało sympozjum i wystawa zorganizowane z okazji 60-lecia Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie. W czterdziestometrowej długości basenie zaaranżowano Wystawę ceramiki na wodzie. Oprawę muzyczną zapewniły Ceramiczne Impresje w wykonaniu Jolanty Mórawskiej (fortepian) oraz Wojciecha Suchania (piła). Całodzienną imprezę zakończył w galerii CPK wernisaż ceramiki monumentalnej rodziny Grześkiewiczów, gdzie obok ceramiki równy podziw wzbudzał uśmiechnięty i aktywny 99 letni senior rodu ceramików. Spotkaniom towarzyszył Biuletyn wydany przez ZCP.
Jacek Szpak, fot. Paweł M. Falcman
Jak wszystkie kolejne, i to Spotkanie można zaliczyć do udanych, o czym świadczyć może liczba zwiedzających – szacunkowo około 5 tys. osób. Jest to bowiem niepowtarzalna okazja nie tylko do obejrzenia lecz i zakupów atrakcyjnej ceramiki różnego formatu bezpośrednio z rąk twórców. Z kolei dla wystawców jest to okazja nie tylko do zaprezentowania swoich prac lecz również konfrontacji z innymi pracowniami, a przede wszystkim, jak nazwa wskazuje, do sympatycznych spotkań w gronie ceramicznej rodziny.
Maria Piśko, fot. Paweł M. Falcman
Marta Wasilczyk, fot. Paweł M. Falcman
Swoistym akcentem wystawy stała się Wystawa ceramiki na wodzie. Trzy lata temu na pomysł wypełnienia basenu ceramiką wpadł Darek Osiński, a w tym roku miałam przyjemność być komisarzem wystawy, gdzie 35 prac wystawili artyści z Polski i Litwy: Justyna Domańska-Siuda z Pracowni Angoba, Włodzimierz Ćwir, Dorota Gobiecka-Grosz, Małgorzata Guzy, Jurgita Jasinskayte (Litwa), Zofia Kosiorek, Magda Kotara, Dorota Łasisz, Magdalena Łysiak, Andrzej Mędrek, Darek Osiński, Maria Piśko, Ramunë Pranckevieiutë (Litwa), Grzegorz Soltyszewski, Paweł Stasiński, Katarzyna Stefaniak, Małgorzata Szostakiewicz, Jacek Szpak, Dana Saga Tomaszewska, Marta Wasilczyk, Krystyna Wenelska, Monika Witkowska-Marks.
Widok ogólny wystawy na wodzie, fot. Paweł M. Falcman
Prace o stosownych wymiarach (zasadą było określenie minimum wysokości 50 cm, dla zachowania ich dobrej widoczności) umieszczone zostały na ceglanych postumentach zanurzonych w wodzie. Korelacja żywiołów ognia i wody wypadła niezwykle widowiskowo. Same eksponaty, prezentowane już wcześniej przez artystów na różnych wystawach indywidualnych, zbiorowych, dyplomowych, itp. stanowiły przegląd najnowszych trendów w dziedzinie rzeźby ceramicznej oraz ceramiki użytkowej. Forma, faktura, zsynchronizowane wyjątkowo z wodą barwy szkliw i tlenków – to wszystko zostało doskonale oddane na fotografiach Pawła M. Falcmana.
Marta Wasilczyk, fot. Paweł M. Falcman
Włodzimierz Ćwir, fot. Paweł M. Falcman
Długoterminowe działania popularyzujące przez Związek Ceramików Polskich ceramikę zarówno tę popularną, użytkową jak i z wysokiej galeryjnej półki przynoszą efekty. W ciągu swojego istnienia ZCP przy pomocy strony internetowej udzielał pomocnych rad wszelkim adeptom ceramiki, organizował wystawy czy nawet cykle wystaw ceramiki, współorganizował plenery, wspierał darami wszelkie aukcje charytatywne oraz prowadził szerokie działania na polu edukacyjnym. Oby więc takich inicjatyw, jak Spotkania Ceramiczne było jak najwięcej!
Dana Saga Tomaszewska
Absolwentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych - Ochrona Prawna Dóbr Kultury oraz Uniwersytet Artystyczny - Wydział Edukacji Artystycznej w Poznaniu. W jej twórczości artystycznej dominuje rzeźba ceramiczna oraz z brązu, malarstwo w technikach unikatowych oraz instalacja.
Prowadzi warsztaty działań twórczych, oraz współorganizuje wystawy.
Należy do Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz do Związku Ceramików Polskich. Publikuje artykuły dotyczące popularyzacji sztuki, zwłaszcza ceramiki, recenzje z wystaw, plenerów artystycznych.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.