Coś uspokajającego
- Na ścianie
- Jacek Dehnel
Mam tendencję do obwieszania ścian rozmaitymi rzeczami - począwszy od obrazów, fotografii i grafik, po kolekcję starych guzików, XIX-wieczne haftowane stuły i rozmaite kurioza.
Przed oczami chciałbym mieć jednak coś uspokajającego. Mógłby być jakiś mały Chardin,
Jean-Baptiste Siméon Chardin
czy też martwa natura Coorte'a.
Six Coquillages sur une tranche de pierre - Adriaen Coorte, 1696
Z rzeczy malowanych tu i teraz - jedną z nawiązujących do protorenesansu prac Huculaka, które wyglądają jak predelle ze sienieńskich ołtarzy. Zresztą na półce tuż obok stoi maleńki kubeczek malowany przez Huculaka, a na ścianie nieco dalej wisi jego szarobłękitna scena z posągiem i lewitującą postacią, albo jedna z dawnych prac Waliszewskiej. Obecne, choć wysoko je sobie cenię, byłyby chyba zbyt niepokojące.
Fontanna - Łukasz Huculak
Notowała Julia Wizowska
Jacek Dehnel
Jacek Dehnel w obiektywie Emiliana Snarskiego
Polski poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Urodzony 1 V 1980 w Gdańsku. Absolwent Polonistyki na UW w ramach Kolegium MISH. Mieszka w Warszawie, na Powiślu. Publikacje m. in. w "Kursywie", "Kwartalniku Artystycznym", "Lampie", "Studium", "Toposie", "Tytule", "Undergruncie". Jest felietonistą Wirtualnej Polski i "Polityki". Przekłady poezji (m. in. O. Mandelsztama, W. H. Audena, Ph. Larkina, G. Szirtesa, K. Verdinsa) i tekstów piosenek (m. in. pieśni do muzyki Astora Piazzolli). Zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Zasiada w Radzie Programowej przy dyrektorze Galerii Zachęta. Laureat wielu nagród literackich, m. in. w konkursach Czerwonej Róży, Prozatorskim Wydawnictwa Znak, Literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej. Laureat Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006). Nominowany do nagród Angelus (2007) i Nike (2009). Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński.
Na ścianie...
Zaproszeni przez Graffusa goście zdradzają co chętnie powiesiliby na ścianie gabinetu, salonu, sypialni. Zwykle też w kilku słowach uzasadniają swój wybór.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.