Coś uspokajającego

Mam tendencję do obwieszania ścian rozmaitymi rzeczami - począwszy od obrazów, fotografii i grafik, po kolekcję starych guzików, XIX-wieczne haftowane stuły i rozmaite kurioza.
Przed oczami chciałbym mieć jednak coś uspokajającego. Mógłby być jakiś mały Chardin,

Jean-Baptiste Siméon Chardin
Jean-Baptiste Siméon Chardin

czy też martwa natura Coorte'a.

Adriaen Coorte
Six Coquillages sur une tranche de pierre - Adriaen Coorte, 1696

Z rzeczy malowanych tu i teraz - jedną z nawiązujących do protorenesansu prac Huculaka, które wyglądają jak predelle ze sienieńskich ołtarzy. Zresztą na półce tuż obok stoi maleńki kubeczek malowany przez Huculaka, a na ścianie nieco dalej wisi jego szarobłękitna scena z posągiem i lewitującą postacią, albo jedna z dawnych prac Waliszewskiej. Obecne, choć wysoko je sobie cenię, byłyby chyba zbyt niepokojące.

Łukasz Huculak, Fontanna
 Fontanna - Łukasz Huculak

Notowała Julia Wizowska

Jacek Dehnel

jacek Dehnel
Jacek Dehnel w obiektywie Emiliana Snarskiego

Polski poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Urodzony 1 V 1980 w Gdańsku. Absolwent Polonistyki na UW w ramach Kolegium MISH. Mieszka w Warszawie, na Powiślu. Publikacje m. in. w "Kursywie", "Kwartalniku Artystycznym", "Lampie", "Studium", "Toposie", "Tytule", "Undergruncie". Jest felietonistą Wirtualnej Polski i "Polityki". Przekłady poezji (m. in. O. Mandelsztama, W. H. Audena, Ph. Larkina, G. Szirtesa, K. Verdinsa) i tekstów piosenek (m. in. pieśni do muzyki Astora Piazzolli). Zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Zasiada w Radzie Programowej przy dyrektorze Galerii Zachęta. Laureat wielu nagród literackich, m. in. w konkursach Czerwonej Róży, Prozatorskim Wydawnictwa Znak, Literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej. Laureat Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006). Nominowany do nagród Angelus (2007) i Nike (2009). Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński.

Na ścianie...

Na ścianie...

Zaproszeni przez Graffusa goście zdradzają co chętnie powiesiliby na ścianie gabinetu, salonu, sypialni. Zwykle też w kilku słowach uzasadniają swój wybór.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz nas wesprzeć, byśmy mogli dalej to robić.

WSPIERAM

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni