Coś uspokajającego

Mam tendencję do obwieszania ścian rozmaitymi rzeczami - począwszy od obrazów, fotografii i grafik, po kolekcję starych guzików, XIX-wieczne haftowane stuły i rozmaite kurioza.
Przed oczami chciałbym mieć jednak coś uspokajającego. Mógłby być jakiś mały Chardin,

Jean-Baptiste Siméon Chardin
Jean-Baptiste Siméon Chardin

czy też martwa natura Coorte'a.

Adriaen Coorte
Six Coquillages sur une tranche de pierre - Adriaen Coorte, 1696

Z rzeczy malowanych tu i teraz - jedną z nawiązujących do protorenesansu prac Huculaka, które wyglądają jak predelle ze sienieńskich ołtarzy. Zresztą na półce tuż obok stoi maleńki kubeczek malowany przez Huculaka, a na ścianie nieco dalej wisi jego szarobłękitna scena z posągiem i lewitującą postacią, albo jedna z dawnych prac Waliszewskiej. Obecne, choć wysoko je sobie cenię, byłyby chyba zbyt niepokojące.

Łukasz Huculak, Fontanna
 Fontanna - Łukasz Huculak

Notowała Julia Wizowska

Jacek Dehnel

jacek Dehnel
Jacek Dehnel w obiektywie Emiliana Snarskiego

Polski poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Urodzony 1 V 1980 w Gdańsku. Absolwent Polonistyki na UW w ramach Kolegium MISH. Mieszka w Warszawie, na Powiślu. Publikacje m. in. w "Kursywie", "Kwartalniku Artystycznym", "Lampie", "Studium", "Toposie", "Tytule", "Undergruncie". Jest felietonistą Wirtualnej Polski i "Polityki". Przekłady poezji (m. in. O. Mandelsztama, W. H. Audena, Ph. Larkina, G. Szirtesa, K. Verdinsa) i tekstów piosenek (m. in. pieśni do muzyki Astora Piazzolli). Zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Zasiada w Radzie Programowej przy dyrektorze Galerii Zachęta. Laureat wielu nagród literackich, m. in. w konkursach Czerwonej Róży, Prozatorskim Wydawnictwa Znak, Literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej. Laureat Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006). Nominowany do nagród Angelus (2007) i Nike (2009). Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni