Forma nie zawsze idealnie oddana

Łączę architekturę z malarstwem na zasadzie kontrastu. Jak można dostrzec, w moich pracach forma nie zawsze jest idealnie oddana, coś jest rozmazane, niedopowiedziane. Jest to pewne przetworzenie rzeczywistości. Tak więc z architektury czerpię wiadomości na temat formy, którą w malarstwie manewruję za pomocą koloru i wyobraźni. I mimo, że forma jest tutaj zamazana, to jednak motyw architektury odgrywa dla mnie ogromne znaczenie.

Street view, Grzegorz Schnotale

To, co mnie w akwareli fascynuje, to możliwość zawarcia w pracach dynamiki, różnorodności, ale i niespotykanej lekkości. Akwarela pozwala zatrzymać chwilę, dając pozory ciągłego ruchu. Dlatego staram się używać pełnej gamy jej możliwości  - od delikatnych i rozmytych po mocne, zdecydowane, nietransparentne kolory.

Mariacki Church, Grzegorz Schnotale

Grzegorz Schnotale

Poprzez pełne użycie gamy możliwości akwareli, odchodzę trochę od tradycyjnego jej wydania, czyli malowania warstwami - od najjaśniejszych tonów do najciemniejszych miejsc. Zwykle zaczyna się podrysu ołówkiem, następnie zwykle nakłada się warstwę pigmentu na całość pracy, czeka aż wyschnie i nakłada się kolejne warstwy. Ja do tego tradycyjnego podejścia dodaję mocnych, zdecydowanych tonów, nietransparentnych, mocnych kolorów z użyciem niewielkiej ilości wody.

Grzegorz Schnotale

Grzegorz Schnotale

Grzegorz Schnotale

Studia na Wydziale Architektury PK oraz stypendium międzynarodowe na University of Applied Science (HvA) w Amsterdamie. Zafascynowany możliwością zawarcia w pracach ekspresji i dynamiki, a zarazem niesamowitej lekkości. Uczestniczył w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach między innymi w USA, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Holandii.

Strona internetowa: www.gschnotale.com

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni