Funeralny...
- Wzornictwo
- Lucyna Juchiewicz
Sztuka użytkowa z założenia ma tworzyć przedmioty służące nam w życiu codziennym. Meble, naczynia, biżuteria, aranżacje pomieszczeń. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni.
A przecież w naszym życiu znajdują się sfery, do których wzornictwo wkrada się po cichu. Małymi krokami, jakby tylko dotykało ostrożnie delikatnych tematów. Jedną z takich sfer jest tematyka funeralna.
Plastik i złoto
Wystarczy spojrzeć choćby na wzory zniczy, jakie widzimy każdego roku w okolicach listopada – zarówno w sklepach, jak i na straganach. Plastik, złoto i, co tu dużo mówić, kicz. Ta sama zasada dotyczy też niestety innych sfer związanych z czczeniem zmarłych czy pochówkiem. W tym miejscu nie sposób zacytować fragmentu książki Marcina Wichy Jak przestałem kochać design, w której autor szuka odpowiedniej urny dla prochów swojego ojca: Wszystkie modele wyglądały jak skrzyżowanie greckiej wazy i chińskiego termosu. Połyskiwały brokatem. Mieniły się chromem. Były złote, biało-złote, malachitowe i czarne. Miały ozdobne rączki i uchwyty.
Alternatywa dla blichtru
Na szczęście sfera funeralna nie jest do końca pozbawiona chlubnych przykładów. Jednym z nich jest studio Mortis Design, w którym między innymi powstały projekty urn Nurn. Wykonane z ekologicznych, naturalnych, biodegradowalnych surowców. O prostej, a jednocześnie niezwykle estetycznej i oryginalnej formie. Co więcej, studio oferuje wraz z urną przeprowadzenie ceremonii pochówku na morzu – niezwiązanej z żadną religią, zgodną z prawem polskim.
Ponad
Jak mówią same autorki projektu urny, coraz więcej osób prowadzi nomadyczny tryb życia, przez co przywiązanie do danego miejsca odchodzi w przeszłość. Stosowane obecnie metody pochówku stają się więc powoli archaiczne, a ceremonia proponowana przez Mortis Design stanowi dla nich nowy zamiennik. Ponad religiami i ponad jedyną słuszną tradycją.
Lucyna Juchiewicz
Polonistka. Lubi psychologię, zwierzęta i kajakarstwo. Po nocach, zamiast się wysypiać, czyta książki i ogląda filmy.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.