List błękitny...
- Na ścianie
- Andrzej Blikle
Gdy zapytałam Andrzeja Bliklego o obraz, który powiesiłby on na ścianie swojego gabinetu, profesor matematyki i mistrz cukiernictwa w jednej osobie nie wahał się ani chwili. - Moja żona jest malarką, a mój syn malującym przedsiębiorcą, więc mogę napisać co powiesiłem, a nie co bym powiesił – odpowiedział.
List błękitny owocowy do anielskiego doktora, Małgorzata Wróblewska-Blikle, 1967
Jakiś czas później przesłał zdjęcie obrazu swojej żony, Małgorzaty Wróblewskiej-Blikle, która w latach 1960-66 studiowała na warszawskiej ASP, w w pracowniach profesorów E. Eibischa, A. Łyżwańskiego i A. Kobzdeja. Obraz powstał w 1967 roku i nosi tytuł "List błękitny owocowy do anielskiego doktora". Tytuł pochodzi od Andrzeja Żuławskiego.
Notowała Julia Wizowska
Andrzej Blikle
Urodzony 24 września 1939 roku podczas oblężenia Warszawy. Dzieciństwo i młodość Andrzeja Jacka nie upłynęły pod znakiem przygotowań do pracy w rodzinnym przedsiębiorstwie – firmie cukierniczej, założonej 11 września 1869 roku przez Antoniego Kazimierza Bliklego. Mimo, że jego ojciec bardzo pragnął, aby syn kontynuował rodzinną tradycję, zdawał sobie też sprawę z faktu, że przyszłość firmy jest niepewna, a jej istnienie zagrożone. Andrzej wybrał studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Mimo pełnego zaangażowania w naukę, gdy ktoś urodził się w kantorze szefa cukierni, nie uniknie cukierniczego przeznaczenia.
W styczniu 1990 Andrzej podejmuje pracę w firmie, najpierw dorywczo a później już na stałe, jako prezes zarządu. Wraz z Marią Szukałowicz, wnuczką założyciela i wspólniczką nieżyjącego już ojca rozbudowują firmę otwierając kolejne cukiernie i kawiarnie.

Na ścianie...
Zaproszeni przez Graffusa goście zdradzają co chętnie powiesiliby na ścianie gabinetu, salonu, sypialni. Zwykle też w kilku słowach uzasadniają swój wybór.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.