Malarski atom
- Wiedza
- Julia R. Ziółkowska
Jednym z pierwszych manifestów sztuki abstrakcyjnej był pokazany w 1915 roku Czarny kwadrat na białym tle Kazimierza Malewicza. Bezprzedmiotowość w sztuce, mająca na celu odejście od przedstawień, narracji w kierunku czystych form, ewoluowała od początku wieku w różnych ośrodkach. Przykładem mogłyby być przekształcenia, których dokonał Piet Mondrian malując krajobrazy i drzewa, a które doprowadziły do powstania Kompozycji złożonych z kolorowych kwadratów.
Czarny kwadrat na białym tle, Kazimierz Malewicz, 1915
To, co proponuje Malewicz jest formą radykalną, można powiedzieć zero-jedynkową, gdzie, jak sam autor twierdzi, jest to ukazane uczucie, gdzie czerń jest uczuciem, a biel jego brakiem. W geometrii kwadrat jest figurą ukazującą twierdzenie Pitagorasa o trójkątach, wielościanem foremnym, jednym z boków sześcianu. Symbolizuje wszechświat, Absolut, objawienie, doskonałość boską, cztery strony świata, podstawę Jeruzalem. W wielu kulturach, między innymi w Mezopotamii i Egipcie miał on znaczenie szczególne.
Kompozycja 2 z czerwonym, żółtym i niebieskim, Piet Mondrian, 1930
Malarstwo, którego wyznacznikiem jest osiąganie form i matematyczne zależności zdobyło świat sztuki 100 lat temu. W ubiegłym roku, 21 marca w Hotelu Polonia w Warszawie odbyła się prezentacja rodzinnych pamiątek, okazją do świętowania była okrągła rocznica ogłoszenia Czarnego kwadratu i 88. wystawy w Warszawie. Na imprezę zostali zaproszeni goście ze świata kultury, wybitni artyści, ambasadorowie i przyjaciele Mistrza. Swoje dzieła, Abstrakcję XXI wieku prezentował Sergey Dozhd. Podczas imprezy miałam okazję osobiście poznać rodzinę Malewiczów, artystów-kontynuatorów idei suprematyzmu oraz zdobyć bezcenny autograf „Malewicz” na folderze wystawy.
Autorka i Sergey Dozhd na wystawie w Hotelu Polonia, na schodach zaproszeni goście i Iwona Malewicz z wnukiem
Julia R. Ziółkowska
Blogerka, youtuberka, poetka.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.