Nieoceniony urok PRL...
- Wzornictwo
- Lucyna Juchiewicz
Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego przez lata gościł w peerelowskich domach z betonu. Choć postać projektanta pozostawała wówczas w cieniu, stawiano przede wszystkim na sławienie zakładów, a w tym przypadku zyskały Dolnośląskie Fabryki Mebli w Świebodzicach, to jego dziecko przetrwało i stało się inspiracją dla wielu współczesnych projektantów mebli.
Clapp, fot. materiały prasowe Noti
Wizja projektanta i szara rzeczywistość
Pierwotny projekt fotela 366 przedstawiał prosty, pozbawiony ozdób mebel z ukrytymi mocowaniami. Co ciekawe, w ówczesnej Polsce nie były one jeszcze znane, dlatego produkowano je z dość topornymi śrubami. Ale dosyć już historii! Zobaczmy, w jaki sposób można nawiązać do projektu sprzed pięćdziesięciu lat, tworząc rzecz na wskroś nowoczesną, a jednak z nutką nostalgii.
Clapp, fot. materiały prasowe Noti
366 w nowoczesnej odsłonie
Piotr Kuchciński stworzył kolekcję mebli, która powstała głównie z myślą o biurach, wnętrzach publicznych, usługowych czy gastronomicznych. Nikt chyba jednak nie ma wątpliwości, że mogą się one również stać niezwykłym uzupełnieniem oryginalnej aranżacji mieszkania. Linia mebli Clapp składa się z fotela, sofy i dwóch stolików o różnych wymiarach. Pojedynczo, czy też w całych zestawach, nadają wnętrzu indywidualnego charakteru z nutką vintage.
Clapp, fot. materiały prasowe Noti
Clapp, fot. materiały prasowe Noti
Pikowanie
Zarówno fotel, jak i sofa, mają ergonomiczne kształty, zapewniające wygodę. Możliwość zastosowania różnych kolorów tapicerki stwarza doskonałą okazję do kreowania różnego rodzaju aranżacji. Lekkiej i słodkiej z dodatkiem pastelowego różu. Mocnej i wyrazistej z żółtym akcentem. Energetycznej, łączącej czerwień z kolorem malinowym. W końcu, stonowanej i uniwersalnej z białą lub szarą tapicerką. Dodajmy, że – podobnie jak w przypadku pierwowzoru 366 – jedyną dekorację foteli i mebli Clapp stanowi pikowanie. Ale za to jakie robi wrażenie!

Lucyna Juchiewicz
Polonistka. Lubi psychologię, zwierzęta i kajakarstwo. Po nocach, zamiast się wysypiać, czyta książki i ogląda filmy.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.