Nieprzewidywalność
- Wizje
- Krzysztof Bochnacki
Jasna wizja siebie i tego, co chce się przekazać. Nie wspomnę o oczywistości czyli talencie, bo to rzecz względna i zależna od definicji talentu - Anita Zofia Siuda o tym jak zrobić karierę w sztuce.
kąpiel.Ana
Krzysztof Bochnacki: Rynek. Miejsce, a może przestrzeń, gdzie wizje i upodobania artystyczne twórcy zderzają się z oczekiwaniami potencjalnego nabywcy.
Czy to ma znaczenie, ten układ? Czy zdarza Ci się nie podjąć tematu, wiedząc, że obraz który powstanie w oparciu o tenże, będzie niesprzedawalny?
Anita Zofia Siuda: Ależ skąd, płócien ci u mnie dostatek, nie ma sensu zważać na sprzedaż, tym bardziej, że nie jestem w stanie przewidzieć, czy obraz będzie sprzedajny, czy nie. To zazwyczaj mnie zaskakuje – czasem rzecz, którą uważam za średnio udany eksperyment tudzież szkic, człek postronny uważa za uderzenie w strunę jego wrażliwości i zakochuje się w nim. A inny, który dopieszczam i dbam jak o własne dziecko – przechodzi obojętnie. Nie ma reguły. To jest najzabawniejsze: nieprzewidywalność.
PT-ak
KB: Czyli potencjalna sprzedaż jest raczej elementem dodatkowym w życiu twórcy, aniżeli stałą wartością w oparciu o którą można coś planować? Na przykład wydatki na cele twórcze… że o konsumpcyjnych nie wspomnę?
AZS: W moim przypadku to pierwsze. To miłe zwieńczenie procesu twórczego. Ale głównie jest to jednak wyrzucanie z siebie powidoków.
Faworyta Kruka
KB: Nie widzisz się w roli rozchwytywanej artystki, sprzedającej pojedyncze obrazy za dziesiątki czy setki tysięcy?
AZS: Nieee… to takie miałkie…
Oczywiście, że się widzę, ale tylko dlatego, że mam bogatą wyobraźnię. Ale widzę też, że sprzedaję moje obrazy za dziesiątki tysięcy monet w formie, jaką ja im nadam z przymusu wewnętrznego, a nie sprzedażowego. No.
I tyle o marzeniach.
SSY.rena
KB: Co, Twoim zdaniem, jest potrzebne artyście, by w dzisiejszych czasach mógł odnieść sukces artystyczny i finansowy?
Konkretne cechy charakteru czy… inne przymioty? A może jakieś specjalne okoliczności?
AZS: Odwaga. Pracowitość. Jasna wizja siebie i tego, co chce się przekazać. Nie wspomnę o oczywistości czyli talencie, bo to rzecz względna i zależna od definicji talentu, a tego się nie podejmuję. I zapewne kilka dobrych zbiegów okoliczności zwanych powszechnie szczęściem, tudzież umiejętności dokonywania dobrych wyborów. A więc, jak przypuszczam, zasady takie same, jak w każdym przepisie na sukces.
KB: Widzisz takich artystów wokół siebie? Możesz ich wskazać, choć kilku, i pokrótce uzasadnić czemu właśnie oni?
AZS: Jeszcze nie wokół siebie, daleko ten peleton [śmiech]. Nie każ mi rzucać nazwiskami, proszę. Kiepsko filtruję dosłowną, nazwaną, personalną rzeczywistość, odbieram świat wrażeniowo, nie zastanawiam się, który, jak i dlaczego i czy mieści się w granicach, definicjach i obszarach. Musiałabym zrobić jakieś rozeznanie, żeby kogoś nie pominąć, żeby kogoś nie wciągnąć na listę niezasłużenie… przetasować i poukładać tego pasjansa. To straszna odpowiedzialność [śmiech].
Anita Zofia Siuda
Tworzy w technikach tradycyjnych takich jak akryl, olej, collage. Nie stroni też od mediów elektronicznych, nie wyłączając grafiki i animacji.
Zawodowo zajmuję się grafiką użytkową i ilustracją. Jest uczestnikiem licznych wystawy zbiorowych, jak i indywidualnych, w znaczących ośrodkach kultury między innymi w Warszawie, Krakowie, czy też ostatnio otwierających się na kulturę Katowicach. Warto przy tej okazji wspomnieć o wystawach w Edynburgu i na Zamku w Nidzicy.
Strona internetowa: siudajstej.
Krzysztof Bochnacki
Czasem coś napisze, czasem kogoś o coś zapyta.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.