Obiekt i światło

Jeżeli w ciągu dnia nie zrobię czegoś związanego z fotografią, to czuję, jakbym zaniechał czegoś niezbędnego dla mojej egzystencji, na przykład zapomniał się obudzić. Jestem przekonany, że przypadek, który spowodował, że zostałem fotografem, uczynił moje życie w ogóle możliwym - Richard Avedon.

Alicja Kołodziejczyk - Obiekt i światło

Tworzę oszczędne czarno-białe inscenizowane portrety przedmiotów o charakterze fotografii pamiątkowej. Moje martwe natury łączą klasykę z nowoczesnością, chcę, aby były wieloznaczne i niepokojące, ale przede wszystkim uniwersalne. Mam nadzieję, że nie są obojętne.

Alicja Kołodziejczyk - Obiekt i światło

Alicja Kołodziejczyk - Obiekt i światło

Fotografuję przedmioty współczesne, ale nie nowe, przedmioty, które mają swoją historię, prawie zawsze nadszarpnięte zębem czasu, często bliskie z jakiegoś osobistego powodu.
Przeważnie są to przedmioty nietypowe, niepokojące. Szukam w nich symboli, wydobywam je za pomocą inscenizacji i charakterystycznego światła.

Alicja Kołodziejczyk - Obiekt i światło

Alicja Kołodziejczyk - Obiekt i światło

W moich pracach nie ma narracji, nie chcę opowiadać historii. Jest obiekt i światło. Mimo estetycznego wymiaru fotografii jestem daleka od tego, co uznajemy za piękne. Chcę pokazać, że świat jest mroczny, a zarazem nieskończenie fascynujący.

Fotografia nie służy tylko do kopiowania i utrwalania rzeczywistości ale także do opowiedzenia o przemijaniu, kruchości i śmierci - Ivan Pinkava.

Alicja Kołodziejczyk - Obiekt i światło

Alicja Kołodziejczyk

Absolwentka Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii w Jeleniej Górze. Od 2012 roku realizuje projekt "Martwe Natury" w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Równocześnie tworzy autorski cykl zatytułowany "Archetyp - świadomość wyzwolona przez przedmiot".

Jest członkiem Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii, sjsf.pl.

Zawodowo zajmuje się projektowaniem stron internetowych i fotografią reklamową, współpracuje z firmą HEADWAY i z indywidualnymi zleceniodawcami.

Strona internetowa: fotojeleniagora.pl

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni