Odczucie mnie

Zawodowo zajmuję się przede wszystkim projektowaniem graficznym
i typograficznym na potrzeby druku. Najczęściej oznacza to długotrwałe
i żmudne zmagania z materią, szukanie odpowiedniego rozwiązania dla postawionego problemu. 

Rysunek plamą
Rysunek plamą

Rysowanie jest dla mnie odskocznią od pracy zawodowej i swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa. Chociaż rysuję od dziecka, prawdziwa przygoda rozpoczęła się, kiedy odkryłem, że spontaniczne, emocjonalne i swobodne rysowanie może być przeciwwagą dla długich godzin spędzanych przy projektach. Szkicowanie stało się moim sposobem na relaks, swoistą medytacją, w której ważny jest przede wszystkim proces. Uwielbiam moment, kiedy pióro przesuwa się po kartce, kiedy plama tuszu rozlewa się i do końca trudno przewidzieć co się wydarzy.

Rysunek tyłem
Rysunek tyłem

Kiedyś dążyłem do realizmu, teraz ważniejsze są dla mnie emocje, jakie niesie ze sobą postawiony znak. Ze szkicownikiem praktycznie się nie rozstaję, rysuję na przystankach, w autobusach i tramwajach, na zakupach. Większość moich prac powstała przy użyciu starego pióra wiecznego i pędzli z tuszem.

Co pewien czas pokornie wkraczam w cudowny świat akwareli, niedawno odkryłem również zalety akrylu.

Struktura
Struktura

Postanowiłem sprawdzić, czy jestem w stanie rozwinąć pomysł odczuwania swojego ciała. Tak jak wcześniej, próbowałem przedstawić to, co czuję w danym momencie w swoim ciele. Różnica jest taka, że tym razem zaczęło się od szkicu ołówkiem, po czym przyszła kolej na akwarelę. Ołówek był tylko po to, żeby zbudować konstrukcję, na której potem będę mógł się oprzeć.
Cały czas mam problem z włączeniem koloru do swoich prac. Na razie doszedłem do tego, że nie mogę za dużo nad tym myśleć, bo wtedy jest tylko gorzej. Oczywiście ta spontaniczność w podejmowaniu decyzji, którego koloru użyć ma często swoje opłakane skutki. Akwarela nie wybacza łatwo i z uwagi na przezroczystość farb kolor można zmodyfikować kładąc na nim następny. Zawsze jednak uzyskujemy ich wypadkową, co sprawia, że każdy błąd zostaje.
Nauka polega jednak na popełnianiu błędów, a nie na ich niepopełnianiu.

odczucie mnie
Odczucie mnie

Grzegorz Laszczyk

Poza rysowaniem i malarstwem pasjonuję się typografią – jestem miłośnikiem i nałogowym czytelnikiem książek. Moje szkice i inne prace można zobaczyć na blogu www.jedenobraz.com.

Grzegorz Laszczyk

Grzegorz Laszczyk

Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem na potrzeby druku. Pasjonat typografii, miłośnik i czytelnik książek.

Często można go spotkać ze szkicownikiem w dłoni, a efekty tych wędrówek oglądać na www.jedenobraz.com.

Strona internetowa:
www.grzegorzlaszczyk.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni