Podróże konkwistadora

Nie lubię doktryn, szczególnie artystycznych. Są jak własnoręczne wydłubywanie oka z czaszki; zarówno te dawne, akademickie, które odeszły wraz z XIX wiekiem jak i te współczesne, jeszcze bardziej rygorystyczne i wojujące.

Zdobywcy
Zdobywcy

Chcę widzieć i wybierać. Wybieram więc. Sięgam w przeszłość po rzeczy dziś już niemodne: ilustracyjność, fabułę, rzetelny, wręcz rzemieślniczy warsztat, zakurzone mitologie, symbole... Sięgam w przeszłość, ale opowieść rodzi się dziś.

Lodowisko
Lodowisko

Pracuję do bólu klasycznie – papier, tusz, rapidograf, pigmenty tuszowe. Nie szukam tu nowatorstwa w zakresie kompozycji czy ujęcia tematu – oddaję raczej pokłon mistrzom dawnych wieków. Uwielbiam metafizykę samego procesu rysowania, kiedy po kilku godzinach nieprzerwanej pracy, prawie że przenikam pod gęstą siatkę linii, kiedy rysowana opowieść zdaje się iść przeze mnie; ja jej nie komponuję, rejestruję tylko nadchodzące z ciemności gotowe już obrazy.

Odpływ
Odpływ

Ich sens rozumiem później gdy praca jest już skończona, zamknięta. Dopiero wtedy stają się dla mnie czytelne użyte symbole. Opowieść rodzi się sama, gdzieś głęboko, gdzie dusza łączy się z kręgosłupem, na styku świadomego Ja, kajdan kultury i tej części nieznanej i niedostępnej, prawdziwej; pod maską nie ma ludzkiej twarzy, tylko byty jakieś owadzie, gadzi chłód, siła i prawda.

Smuga cienia
Smuga cienia

Chyba o tym właśnie rysuję. O tej, wyczuwalnej tuż pod skórą/maską, obcości. Rysowanie jest dla mnie podróżą konkwistadora, coraz głębiej
we własną ciemność, pomiędzy potwory…

Audiencja
Audiencja

Igor 'galar' Myszkiewicz

ur. 1974 r. Trylobit Wschodu; rysownik, ilustrator, twórca komiksów. Obecnie kustosz w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Współzałożyciel i prezes, działającej od 1997 r. Galerii Twórców Galera, promującej młode środowisko artystyczne. Wiceprezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP i Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, autor komiksów: “Grabarz”, “Sny Zwierząt”, “Raj”, “Czarownica”, “Okręty”, “Zimowy Templariusz”, “Miasto Win”, „Psi Syn”, „Robactwo”, „Graal”, „Padlina”, "Zdeptak".

Zaprojektował zielonogórski sztandar.

Strony internetowe:
www.galar.digart.pl
www.zpap.zgora.pl/igor_myszkiewicz.html

Igor 'galar' Myszkiewicz

Igor 'galar' Myszkiewicz

Trylobit Wschodu; rysownik, ilustrator, twórca komiksów.

Obecnie kustosz w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Współzałożyciel i prezes, działającej od 1997 r. Galerii Twórców Galera, promującej młode środowisko artystyczne. Wiceprezes Zielonogórskiego ZPAP i Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra.

Strona internetowa:
www.galar.digart.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni