Powrót do korzeni

Cyjanotypia - Łukasz Kapa

Dlaczego cyjanotypia?

Jakiś czas temu uczestniczyłem w warsztatach dotyczących tej techniki. Po powrocie do domu zacząłem przeglądać zdjęcia i uznałem, że kilka z nich spróbuję wywołać w ten sposób. Nie był to rygorystyczny wybór, zakwalifikowałem zdjęcia, które mi się podobały i były zrobione w ostatnim czasie. Jako, że od pewnego czasu skupiłem się tylko na portretach, dobór fotografii może nie wyglądać na przypadkowy - jest po prostu konsekwencją obranego kierunku.

Cyjanotypia - Łukasz Kapa

Cyjanotypia - Łukasz Kapa

Ten cykl, to mój powrót do korzeni fotografii. Udało mi się połączyć dwie techniki, obie już trochę na wymarciu, trochę z boku. O ile fotografia analogowa/klasyczna trzyma się jeszcze w miarę, o tyle szlachetne techniki są poza głównym nurtem zainteresowań fotografów - niszowe, raczej na wymarciu - jedynie technika kolodionowa wraca do łask.
Chciałem pokazać i udowodnić, przede wszystkim samemu sobie, że wcale nie trzeba spędzić wiele czasu w książkach, żeby wykonywać odbitki/fotografie technikami szlachetnymi. Wystarczy trochę chęci, samozaparcia i odrobinę wyczucia.

Cyjanotypia - Łukasz Kapa

Cyjanotypia - Łukasz Kapa

Aktualnie przymierzam się do nowego cyklu, w ramach którego chciałbym wykonać kilka prostych portretów, które później naświetlałbym w cyjanotypii na białym materiale. Wszystko to przedstawione byłoby w dużym formacie, B0 lub w kwadracie 1x1m.

Łukasz Kapa

 Łukasz Kapa

Rocznik '89, Wrocławianin. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania fotograf. W fotografii najbardziej ceni sobie rozmowę z ludźmi i ich spojrzenie, emocje. Od 2012 roku prowadzi Dolnośląski Magazyn Fotograficzny, gdzie pełni funkcję redaktora naczelnego. W magazynie stara się ukazywać poprzez obraz bogactwo regionalnej tematyki.

Strona internetowa: www.behance.net/Lu-Ka.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni