Różne formy bytu

Sfumato 001

Kolor, kształt, światło to podstawowe zagadnienia, wokół których krąży moja wyobraźnia. Tworzenie biżuterii ze sklejki jest dla mnie namiastką malarstwa. Energetyczne kolory, zaskakujące, nietypowe zestawienia kolorystyczne i łączenie tego z koronkowym ażurem, to znak rozpoznawczy marki Sfumato.

Sfumato 002

Impulsem do stworzenia całej kolekcji inspirowanej sztuką ludową była fascynacja wycinankami ludowymi z całej Polski, nie tylko tymi powszechnie znanymi - łowickimi. Cudowne hafty kaszubskie przyczyniły się do powstania serii kolczyków i naszyjników. Praca nad przystosowaniem formy płaskiego haftu do kilkuwarstwowej formy wycinanej laserem nie była łatwa, ale sprawiła mi dużą satysfakcję i cała ta drewniano sklejkowa biżuteria została uznana za bardzo obiecujący debiut na zeszłorocznych targach jubilerskich Amberiff. Z kolei fascynacja ornamentem i światłem znajduje odbicie w projektowaniu biżuterii ze szkła akrylowego. Jest to materiał z którym cały czas eksperymentuję i niedługo, mam nadzieję, ujrzą światło nowe, bardziej przestrzenne formy.

Sfumato 003

Początek obecnym moim działaniom dała praca nad projektem żyrandola ze szkła akrylowego, który nigdy nie został skończony, bo zdominowany został biżuterią. Teraz wracam do tego tematu i równolegle zaczynam tworzyć przedmioty do wnętrz. Na razie są to drobne formy, zegary, podkładki, lampiony, ale pracuję już nad projektami większych form - dużych dekoracji ściennych, lamp.

Sfumato 004

To co dla mnie ważne, to ciągły rozwój, szukanie nowych źródeł inspiracji, nieustający zachwyt różnymi formami bytu i niebytu, walka z materiałem i formą.

Sfumato 005

Katarzyna Piekacz

Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu gdzie zdobyła dyplom z malarstwa na wydziale sztuk pięknych. Biżuterię tworzy od dawna, w czasie studiów była to zabawa z nietypowymi materiałami, potem spora chwila przerwy na życie a obecnie pracuje pod własną marką Sfumato, którą buduje od kilku lat. Zafascynowana możliwościami jakie daje technologia laserowa, eksperymentuje i tworzy w dwóch ulubionych materiałach – drewnie i szkle akrylowym.

Strona internetowa: www.sfumato.pl.

Katarzyna Piekacz

Katarzyna Piekacz

W czasie studiów była to zabawa z nietypowymi materiałami, potem spora chwila przerwy na życie a obecnie pracuje pod własną marką Sfumato, którą buduje od kilku lat.

Strona internetowa:
www.sfumato.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni