Rzeczy sprawne - wystawa

Dzisiaj zwiedziłem wystawę „Rzeczy sprawne”, która jest częścią cyklu wydarzeń zorganizowanych z okazji I rocznicy powstania Centrum Designu Gdynia. Upraszczając, cała sprawa dotyczy poważnego tematu projektowania dla osób z ograniczoną sprawnością. Zagadnienie stare jak świat. Ba, niejedna instytucja i kurator łamali sobie zęby. Czy warto się wybrać?
Ja zwlokłem się z łóżka w niedzielne przedpołudnie. Był to mój pierwszy dzień od dawien dawna, niezdominowany przez hasło „komercyjne projektowanie”. Cóż więc może powiedzieć projektant oderwany prosto od pługa?

Rzeczy sprawne 001

Pierwsza myśl, która pojawiła się w mojej głowie po wejściu na salę, „mało…malutko”. Naprawdę wystawa robi skromne wrażenie. Jednakże muszę podkreślić, że wybór eksponatów jest bardzo ciekawy i, co najważniejsze, pojawiają się obiekty wdrożone do produkcji. Kurator Marek Adamczewski skupił się, przede wszystkim, na rozwiązaniach dedykowanych osobom starszym i z ograniczoną sprawnością ruchową. Zobaczymy produkty popularne, będące swojego rodzaju ikonami zagadnienia. Mam na myśli chociażby telefony Emporia. Niemniej pojawiły się też mało znane, ale dające do myślenia, produkty. Wspomnę o samonawlekającej się igle. Oczywiście nie zabrakło pomysłowych wózków, balkoników i naczyń. Prezentację domykają obiekty kierowane dla osób niewidzących. Szkoda tylko, że tak mało, ale idea moim zdaniem świetna, zwłaszcza w kontekście ostatnich imprez, zdominowanych przez tematykę „future”.

Rzeczy sprawne 002

Tak, lubimy dyskutować o bliżej nieokreślonej przyszłości, o kurczących się zasobach naturalnych, ekologii itp. Brakuje natomiast debaty nad tym, co teraz się dzieje. Mam na myśli dobre praktyki i produkty, które zostały wdrożone i poprawiają jakość życia.

Rzeczy sprawne 003

Podsumowując. Jeśli mieszkasz gdzieś blisko Gdyni, lub przejeżdżasz, to moim zdaniem warto odwiedzić wystawę. Kusić mogą także wykłady i warsztaty związane z omawianą tematyką. Zainteresowanych odsyłam na stronę ppnt.pl. W przyszłości liczę na więcej, większych wystaw ukazujących wdrożone, komercyjne produkty, abym nie miał wrażenia, że dłużej jadę na wystawę niż ją oglądam.

Wystawa „Rzeczy sprawne” czynna codziennie od godziny 10:00 do 18:00 w dniach od 24.11.2012 – 25.01.2013
Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni