Subiektywnie o Dobrym Wzorze 2011

W związku z faktem iż produkt w którym maczałem designerskie łapska stał się Finalistą Konkursu "Dobry Wzór 2011" miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystej gali otwierającej wystawę.

Polecam obejrzeć. Świetnie przygotowana ekspozycja. Podzielę się z Wami kilkoma subiektywnymi refleksjami odnośnie nagrodzonych produktów.
Grupę finalistów znamy od dawna, więc każdy mógł obstawiać zwycięzców niczym w zakładach bukmacherskich. Oczywiście ja też miałem swoich faworytów i tu pojawiło się zaskoczenie, bowiem nie do końca podzielam decyzję jury. Brak nagrody dla produktu firmy Pesa to chyba moje największe rozczarowanie. Elektryczny zespół trakcyjny Elf, pisząc "po polskiemu" pociąg, tudzież skład kolejowy był dla mnie niekwestionowanym faworytem. Jeszcze rano w dniu gali, w drodze do Warszawy widziałem na żywo Elfa sunącego po szynach. Znakomita stylistyka. Gratulacje dla Bartosza Piotrowskiego.

Pesa

ELF, rodzina pojazdów typu EMU, PESA S.A.

Natomiast totalnie nie rozumiem dlaczego otrzymał nagrodę polski dystrybutor roweru miejskiego Strida Lt. Nie kwestionuję jakości designu
i innowacyjności. Mam jednak nieodparte wrażenie, że jest to odgrzewany kotlet. Oglądając produkt przychodzi do głowy jedna myśl: „już to kiedyś gdzieś widziałem". Wertując zasoby www szybko zorientujemy się, że produkt będący pracą dyplomową Marka Sandersa w pierwszej odsłonie zjechał z taśmy produkcyjnej w 1987 roku, a model prezentowany na wystawie produkowany jest od trzech lat. Dodam, że Strida zdobyła wiele innych prestiżowych nagród.
Zadaję sobie pytanie, czy jest sens nagradzać kolejny raz koncepcję, która dawno zyskała światowe uznanie. Uważam, że "Dobry Wzór" powinien promować świeże projekty.

Strida LT
Strida LT

Strida 1
Strida 1 (1988-1992)

Analizując kolejne nagrody: świecącą kostkę brukową Bruklux firmy K&K Products oraz gazowy panel kuchenny DynaCook X5 firmy Dynaxo widać, że komisja konkursowa postawiła mocno na innowacyjne rozwiązania.
Są to proste wizualnie obiekty ale jednocześnie stanowią odpowiedź na konkretne problemy. Przykładowo z zasilanej słońcem kostki led można układać pasy na przejściu dla pieszych. W nocy będą lepiej widoczne. Widzę ogromny potencjał tego produktu. Natomiast kuchenka gazowa z panelem łączy zalety rozwiązań elektrycznych i gazowych. Unikalne opatentowane rozwiązanie. Bardzo dobre produkty.

Bruklux
Bruklux, K&K Products

Dynacook

DynaCook X5, gazowa płyta ceramiczna, Dynaxo

Zasłużoną nagrodę otrzymało również mPOSITION - stanowisko do pracy przy komputerze w pozycji siedząco-leżącej firmy Profi. Widziałem film o powstawaniu tegoż krzesła. Kawał świetnej roboty w zakresie badań ergonomicznych. Ciekawym w sferze idei projektem jest nagrodzony Mlekomat firmy Techno Serwis. Jak to działa? Mleko dostarczane przez lokalnych dystrybutorów jest wlewane na miejscu w urządzeniu do butelek, a automat jest czynny 24 godziny na dobę. Projekt rozwiązuje różne problemy społeczne, choć zaproponowana forma wizualna produktu mnie nie powaliła.

mPOSITION
mPOSITION, PROFIm

Mlekomat
Mlekomat, Techno Serwis

Wobec pozostałych nagrodzonych produktów mam mieszane uczucia.
Czy przenośna drukarka fiskalna DEON E wizualnie nadąża za zastosowaną w niej innowacją – zapis kopi paragonu na karcie pamięci? Pod względem wyglądu na wystawie można zobaczyć ciekawsze produkty.
A krata ochronna wokół drzew SINUS  jest ciekawsza od pociągu Elf?

DEON E
DEON E, NOVITUS S.A

SINUS
SINUS, Dystrybutor: mmcite4

Zadaję sobie kolejne pytanie, czy innowacja powinna być głównym kryterium wyboru produktów tym bardziej, że nie zawsze wynika ona bezpośrednio z wzornictwa? Jednak, tak jak już wcześniej pisałem nie ma obiektywnych opinii.
Podsumowując warto odwiedzić wystawę chociażby po to, by samodzielnie i dla siebie samego dokonać wyboru zwycięzców. Generalnie konkurs Dobry Wzór to kawał dobrej roboty Instytutu Wzornictwa.

 

Od redakcji
Materiał pierwotnie opublikowany na blogu Szymona Wanatowicza, udostępniony Graffusowi dzięki uprzejmości autora.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni