Świat jest Umysłem
- Malarstwo
- Jacek Sikora
Bardzo często w moich pracach zatraca się granica pomiędzy detalem a tłem, co sprawia, że sam obraz zaczyna wibrować niepowtarzalną dynamikę. W tej rozedrganej przestrzeni to, co realne zyskuje wymiar nieokreślonego, a to, co nieokreślone, staje się rzeczywiste.
Daughter of Forkos
Jestem jak woda. Nie znam przeszkód ani ograniczeń. Wszystko jest możliwe i nic nie jest absolutną koniecznością. Jedynym Absolutem jestem ja sam, jesteś Ty, kimkolwiek jesteś. Chichot losu albo delikatny uśmiech – nie ma między nimi różnicy. Wierzę w świat jako manifestację tego, co mistrzowie zen nazywają Umysłem. Nic, co się nam przytrafia nie dzieje się poza Umysłem. Jeśli więc ten świat jest Umysłem, w co głęboko wierzę, to każdy obiekt jest materializacją Jego aktywności, każde odczucie jest Jego cieniem. W ten sposób wszystko jest Umysłem i wszystko jest takie jakie jest. Jedynym zadaniem artysty jest wskazanie tej prawdy.
I Miss You Although I Don’t Know You
W moim malarstwie odwołuję się do współczesnej formy minimalizmu kolorystycznego. W aktach i portretach przeważa błękit ze wszystkimi jego odcieniami, inne kolory niemal się nie pojawiają. Gra świateł i cieni jest jednym z głównych elementów tych monochromatycznych realizacji. Ograniczona paleta barw nie jest jedynym elementem, który zbliża moją twórczość do idei minimalistów. Podobnie jak oni, rezygnuję z obrazowania emocji, czy też opowiadania jakiejkolwiek fabuły. Ciało kobiety, twarz lub przestrzeń ukazuję w formie wyizolowanej z kontekstu i otoczenia, często pokazuję temat w dużym zbliżeniu, co spawia, że jawi się on w niemal laboatoryjnym ujęciu a jedynym odnośnikiem dla takiego ujęcia jest sam obserwujący. Brak punktów odniesienia w obrazie sprawia, że prace często postrzegane są jako ponadczasowe, z jednej strony oderwane od rzeczywistości, z drugiej doskonale wpisujące się w rzeczywistość obserwującego. Zredukowanie do zera rekwizytu, a także tła i otoczenia powoduje, że znika też fabuła, a zamiast niej pojawia się fakt, którego istnienia nie da się zakwestionować, ale którego interpretacja staje się zależna od obserwującego. To on, obserwator staje się uzupełnieniem obrazu, jego tłem, podmiotem, przedmiotem i jedynym kontekstem.
In Between
Bardzo często w moich pracach zatraca się granica pomiędzy detalem a tłem, co sprawia, że sam obraz zaczyna wibrować niepowtarzalną dynamikę (Veil of The Mist, Nocturne, Don't Go Away). W tej rozedrganej przestrzeni to, co realne zyskuje wymiar nieokreślonego, a to, co nieokreślone, staje się rzeczywiste. Moje obrazy pozbawione są dosłowności, oszczędne w kolorze i formie, rozedrgane, o niecociennej, hipnotyzującej fakturze i temacie odartym z jakichkolwiek didaskaliów. To cechy charakterystyczne wszystkich moich prac. Wielka w tym zasługa artystów, którzy stali się dla mnie inspiracją. Pierwszym i niekwestionowanym źródłem inspiracji jest japońskie malarstwo tuszem Sumie-e. I choć wydaje się, że akryle i oleje stoją na drugim krańcu malarstwa, to jednak stąd wzięło się moje zamiłowanie do monochromatycznych przedstawień i zdecydowanych pociągnięć pędzlem (Unknown, Prayer). Z malarstwa Claude'a Moneta, zwłaszcza z ostatniego okresu jego twórczości czerpię pełnymi garściami nadając moim pracom wibrującą energię, która objawia się zatartymi konturami przedmiotów i postaci, które często wydają się niemal abstrakcyjnymi przedstwieniami (In Between, Cathedral, Don't Go Away, Nowhere). Stąd już bardzo blisko do fascynacji obrazami jednego z największych abstrakcjonistów – Marka Rothko. Ta fascynacja utwierdza mnie w dalszych poszukiwaniach monachromatycznych rozwiązań, których kwintesencją stają się własne abstrakcyjne przedstawienia (Rain on the glass, 明暗各相對 比如前後歩, Eclipse).
Beyond the horizont
Jacek Sikora
Urodzony w 1967 r. w Łodzi. Aktor, malarz i podróżnik, absolwent paryskich Ecole Internationale de Mimodrame de Paris, Marcel Marceau oraz Ecole de Mime Corporel Dramatique, edukację artystyczną zaczął od Studia Pantomimy przy Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Rosji, Francji, Emiratach Arabskich i Japonii oraz wielu innych. Wiele miesięcy spędził na medytacji m.in. w lasach i klasztorach Tajlandii,gdzie żył jako buddyjski mnich, w ośrodkach zen w Polsce i Stanach Zjednoczonych oraz pustelniczych klasztorach różnych tradycji. Żyje i pracuje w Świdnicy.
Strona internetowa: www.jaceksikora.com.
Oto jestem...
Rysuję... maluję... fotografuję... projektuję.
Inspiruje mnie otaczający świat... inspirują mnie ludzie.
Zaczęło się...
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.