Sztuka biznesu

Gdzie sztuka łączy się z biznesem? Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

6 czerwca 2016 roku odbyła się tam uroczystość Mistrz i uczeń, z okazji 25 lecia tej nobliwej instytucji założonej przez Skarb Państwa.
Wieczór rozpoczęło oficjalne otwarcie, debata na temat rynku kapitałowego, wręczenie nagrody fundacji im. Lesława A. Pagi (po raz pierwszy laureatem została instytucja, a nie osoba), i premiera książki Regulowany rynek kapitałowy. Początki.
Na wernisażu Biznes to sztuka tworzenia, na który zostali zaproszeni goście, między innymi Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, prezentowano dzieła sztuki z kolekcji Jana Světlika, prace Marii Wolenberg-Kluzy i biżuterię z atelier Jolanty i Andrzeja Kupniewskich.

dffdggfdBankiet. Maria Wollenberg-Kluza

gfgffd
Maria Wollenberg-Kluza na tle obrazów swego autorstwa

Maria Wolenberg-Kluza jest malarką, przedstawicielką polskiego nurtu ekspresji określanej jako koloryzm. Jej sztuka to eksplorowanie mitu. Na podstawie obrazów, można wnioskować, że malarka jest poszukiwaczką artystycznych sensów i wielbicielką teatru. Natomiast to, co ukazało się mym oczom ostatnio, to głęboko moralizatorskie cykle, między innymi Saligia (7 grzechów głównych).
Jolanta i Andrzej Kupniewscy są projektantami biżuterii. Ich pracownia nazywa się Galeria Projekt. Materią, w której działają są metal i kamienie półszlachetne. Prezentowane na wystawie okazy były dość sporych rozmiarów śmiałymi projektami wykonanymi z bursztynu, lapis lazuli i innych cennych materiałów.

Wśród sław dodających krasy wydarzeniu znalazła się także Elżbieta Dzikowska, sławna podróżniczka, autorka książek i programów telewizyjnych i radiowych. Miała na sobie naszyjnik z Galeria Projekt, czym nie omieszkała się pochwalić. Sławomir Uniatowski prezentował swoje utwory podczas towarzyszącemu koktajlowi koncertu.

gffgfdg
Sławomir Uniatowski

gfgdgdfg
Siostry Kupniewskie, wśród nich Jolanta

Uroczystość zgromadziła ludzi biznesu i ludzi sztuki. W taki sposób łączą się te dwa światy, gdzie z jednej strony ludzie majętni mogą być inwestorami, a z drugiej artyści, przy nakładzie odpowiednich środków, sami zostają niekiedy poważnymi biznesmenami.

Foto: Julia Ziółkowska

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni