Techniki malarskie - farby akrylowe

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że artykuł ten, podobnie zresztą jak pozostałe, skierowany jest do osób początkujących, które chcą zacząć przygodę z malarstwem lecz nie bardzo wiedzą od czego zacząć i szukają wskazówek odnośnie tego, jak i czym.

Technika akrylowa jest prosta a zarazem dająca wiele możliwości. Nie wymaga przy tym żadnych wymyślnych i licznych mediów ani dodatków (jak np. w przypadku farb olejnych).

Na czym malujemy?

W zasadzie na wszystkim. Na płótnie, desce, kartonie, papierze, itd. Malując na płótnie można stworzyć obraz, który po powerniksowaniu trudny jest do odróżnienia od malarstwa olejnego. Niemniej sposób malowania i zachowanie farby różnią się i dają inne efekty.
Tak jak w przypadku farb olejnych polecam gotowe, kupne podobrazia malarskie - są tanie i dobre i (co także jest ważne) zrobione na wymiar, tak więc późniejsze oprawienie obrazu w ramę nie przysporzy niepotrzebnych trudności.

Farby akrylowe

Wygodą w ich użytkowaniu jest to, że są wodno-rozpuszczalne. Nie potrzeba specjalnych rozpuszczalników aby ją rozcieńczyć czy umyć pędzle. Ich zaletą i wadą zarazem jest szybkie wysychanie. Można dzięki temu szybko nałożyć wiele warstw,  jednak są pewne ograniczenia, jeśli chodzi o mieszanie farb na płótnie. Możemy nieco wydłużyć czas schnięcia farb dodając specjalnego dodatku do akryli (medium wydłużające schnięcie), dostępnego w każdym sklepie plastycznym. Szybkie wysychanie przysparza także pewnych problemów, mianowicie pędzle szybko zasychają. Można bardzo szybko zepsuć sobie pędzle, gdyż zaschnięta farba akrylowa jest twarda i dobrze się trzyma. Zaschnięty pędzel jest niemal nie do odzyskania. Ale i z tym sobie łatwo poradzimy. Proponuję proste i łatwe do zrobienia urządzenie uniemożliwiające wysychanie pędzli:

malowanie akrylami

Podczas malowania, nieużywane w danym momencie pędzle zawieszamy na spirali,  dzięki temu pędzel jest w wodzie, ale nie opiera się o dno, nie powodując wykrzywiania włosia.

Na rynku dostępne są farby wielu firm. Te najpopularniejsze i tanie to Start i Policolor marki Maimeri oraz Master i Classico. Idealne na początek jak również dla zaawansowanych malarzy. Gama kolorów jest szeroka. Zauważyłem jednak, że w akrylach trudno jest znaleźć głęboki karmin. Karminy i żółcie zwykle są słabiej kryjące.

pędzle do akryli

Akrylami możemy także malować fakturowo. Same z siebie są dosyć rzadkie, jednak można dokupić medium zagęszczające. Maimeri ma w swojej ofercie farby gęste specjalne do malowania fakturalnego.

Sprzęt do malowania

Pędzle do akryli mogą być przeróżne. Można malować miękkimi jak również twardymi szczeciniakami. Warto wypróbować różne i dopasować sobie warsztat według własnych preferencji. Z powodzeniem można tez malować szpachelką. Jest ona nieoceniona przy czyszczeniu palety z zaschniętej farby oraz przydaje się do mieszania kolorów.

Sprzęt do malowania akrylami

Wykończenie

Aby warstwie malarskiej nadać jednolity połysk i głębię kolorów należy użyć werniksu do farb akrylowych. Po jego nałożeniu obraz jest trudny do odróżnienia od obrazu olejnego. Werniks wysycha równie szybko jak farba, co czyni technikę akrylową atrakcyjną pod względem czasu uzyskiwania gotowego obrazu.

Życzę miłej zabawy i zaskakujących rezultatów.

 

Od redakcji
Materiał pierwotnie opublikowany na stronie tomaszkowal.pl, udostępniony Graffusowi dzięki uprzejmości autora.

Tomasz Kowal

Tomasz Kowal

Życie samo podrzuca tematy, najgorsza jest konieczność wyboru spośród tego bogactwa.

Ukończył Wychowanie Plastyczne na UŚ w Cieszynie, Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie oraz Technikum Górnicze w Sosnowcu.

Wyplata z wikliny, maluje, ilustruje, prowadzi warsztaty.

Sprzedaje swoje prace przez:
www.gurupa.pl/tomasz-kowal

Strona internetowa:
www.tomaszkowal.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni