Teorie i materie

Lubię puste ściany. Ale nie wszystkie. Ściany w mieszkaniu są po to, aby przypominać mi o moich historiach, są albumem. Zdobią je zdjęcia rodziny i najbliższych przyjaciół, plakaty młodych grafików i neon.

Jednak gdybym mogła pozbyć się wszelkich ograniczeń, czyli kwestii finansowych, która w tym temacie jest kluczowa, na ścianie powiesiłabym jedną z monochromatycznych rzeźb Manuela Meridy.

Circulo Orange Signal, Manuel MeridaCirculo Orange Signal, Manuel Merida

Merida lubi mieszać w sztuce – dosłownie i w przenośni. Całe życie spędził między Wenezuelą a Paryżem, z kilkoma wyjątkami, gdy poświęcał się projektom w Hiszpanii. Pięknie bawi się teorią i materią, z którą eksperymentuje. Lubię agresywne kolory, dlatego moją białą ścianę ozdobiłoby „Circulo Orange Signal” – dzieło z 2012 roku.

W drugim przypadku byłby to Las Meninas czyli Panny dworskie Velázqueza. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam ten obraz na żywo w madryckim Muzeum Prado, nie mogłam oderwać od niego wzroku, podobnie jak grupa zwartej japońskiej wycieczki zajmującej miejsce przed dziełem przez dobre 25 minut.

Las Meninas, VelázquezLas Meninas, Diego Velázquez

Po pierwsze – obraz jest potężny, wysoki na ponad 3 metry. Po drugie – można go odczytywać na wiele sposobów, a jakość każdej interpretacji jest tak samo ważna i interesująca. Marzenie o Las Meninas nie jest jednak niemożliwe do spełnienia – oczywiście nie w oryginale, jednak Prado zadbało o gości, w muzealnym sklepie można kupić znakomitej jakości plakat z reprodukcją, ale można też zamówić ceramiczne płytki z nadrukowanymi Pannami dworskimi, w wybranym przez siebie metrażu. Pewnego dnia, gdy zamarzy mi się kilkumetrowe dzieło sztuki na ceramice, będę wiedziała co robić.

Maja Chitro

Maja Chitro

Redaktor naczelna magazynu online o kulturze i stylu życia – enter the ROOM. Kulturoznawca. Dziennikarka specjalizująca się w designie i food designie. Jej teksty i wywiady można przeczytać w magazynach KUKBUK, Design Alive i K MAG.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni