Typografia w świecie mediów - relacja

przygotowania

W celu przedstawienia szerokiej perspektywy zaprosiliśmy do udziału ekspertów z różnych dziedzin. Całość składała się z czterech wykładów oraz prelekcji zaproszonego Gościa IT Media.
Pierwszy – „Moda w języku” został przygotowany i przeprowadzony przez dr Katarzynę Kłosińską. Tradycyjnie Gość IT Media nawiązywał swoją prelekcją do głównego tematu spotkania.

Katarzyna Kłosińska
Katarzyna Kłosińska

Dr Kłosińska omówiła zjawisko mody w języku, rozumianej jako używanie pewnych wyrazów bez wyraźnej potrzeby komunikacyjnej. Na przykładach kilku modnych rzeczowników i czasowników zaprezentowano takie konsekwencje nadużywania słów jak: rozmywanie się znaczeń, powstawanie nielogicznych tekstów itp.
Wśród modnych słów znalazła się m.in. „filozofia”, używana w wielu sloganach czy tekstach reklamowych np. filozofia paznokcia czy włosa. Także pojęcie „agresji”: „agresywna linia nadwozia” czy „agresywne uzębienie”.

Tomasz Wełna
Tomasz Wełna

„Harmonia czerni i bieli” – poznać zasady aby je przełamywać. Referat został wygłoszony przez dr Tomasz Wełnę, który współpracuje z Akademią IT Media prowadząc seminaria: „Litera bez granic” i „Kaligrafia – taniec ręki”.
Uczestnicy mieli okazję zobaczyć analogię między rytmem w dziełach malarskich i rytmem w tekstach wykorzystujących typografię do tworzenia obrazów. Zostały pokazane prace, w których przekroczono granice tekstu i litery, ich celem nie była czytelność, ale uzyskanie pewnej formy. Dr Wełna pokazał w jaki sposób można korzystać z fontów, jak szukać nowych możliwości i inspiracji.

Maciej Przepióra
Maciej Przepióra

W związku z coraz popularniejszymi urządzeniami przenośnymi typu: komórki, tablety, czytniki książek elektronicznych postanowiliśmy poruszyć temat „Typografii urządzeń przenośnych” przygotowany przez wykładowcę Macieja Przepiórę.
Uczestnicy dowiedzieli się m.in.:
- o mocnych i słabych stronach ekranu urządzenia przenośnego
- jak sprawić by tekst pozostał czytelny, a także możliwości i ograniczenia w przygotowaniu form używających fontów jako narzędzia do tworzenia pewnych form i obrazów.
- o dobrze krojów do użycia w ebooku.

Ekspozycja Wacom
Ekspozycja Wacom

Ekspozycja Eizo
Ekspozycja Eizo

Po zeszłorocznej konferencji typograficznej pojawił się temat wykorzystania typografii w przestrzeni publicznej. W związku z tym, we współpracy z dr Darią Rzepielą powstała prelekcja „Przestrzeń publiczna – typograficzne wyzwania” oraz gra „ty po gra fia”.
Wykład został zilustrowany wieloma przykładami typografii w przestrzeni. Można było zobaczyć przykłady świetnej kompozycji między architekturą i wkomponowaniem typografii np. w centrum „Stary Browar” w Poznaniu, gdzie harmonijnie połączono industrialne elementy z nowoczesną architekturą i logotypami.

Ostatnie wystąpienie zwracało uwagę na X muzę w wykładzie „Typografia w filmie i animacji 2 i 3D” . Przygotował go Marcin Fischer – montażysta i scenarzysta, współautor scenariusza, reżyser i współmontażysta Teatru TV pt. „Kontrym”.

Marcin Fischer
Marcin Fischer

Typografia w ruchu jest nowym, specyficzny kierunek sztuki użytkowej, powstały na przecięciu typografii, filmu, animacji, designu i fotografii.
Na przykładach został przedstawione takie zagadnienia jak: Litera/znak jako surowiec ruchomego designu. Uczestnicy oprócz historii sekwencji tytułowych otrzymali garść inspiracji poprzez pokazanie dorobku studiów: Imaginary Forces, Digital Kitchen, MK12, Trollback and Co., Onesize.
Ostatnia część prezentacji odnosiła się do case study: serialu Rubicon (Imaginary Forces) oraz filmu Andrzeja Jakimowskiego „Imagine” (autorstwa prowadzącego). Na ich podstawie pokazano czym charakteryzuje się wybitna sekwencja tytułowa i jak ją stworzyć.

Zespół IT Media
Zespół IT Media

Sylwetki Prelegentów

Dr Katarzyna Kłosińska – językoznawca, pracownik naukowy na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się współczesną polszczyzną: kulturą języka polskiego, semantyką i leksykologią, a także lingwistyką kulturową i językiem polityki. Jest teżpopularyzatorką wiedzy o języku – od 2004 r. współpracuje z Programem III Polskiego Radia, w którym prowadzi audycję „Co w mowie piszczy?”. Od 1999 r. pełni funkcję sekretarza naukowego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

dr Tomasz Wełna – Absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2004 do 2009 roku pracował dydaktycznie w Pracowni Liternictwa ASP, gdzie w latach 2007 – 2011 zrealizował pracę doktorską p.t.: Apolonia – krój pisma dla języka polskiego. Zajmuje się projektowaniem krojów pism, kaligrafią, grafiką projektową i artystyczną. Twórca centrum polskich krojów pisma: www.polskalitera.pl.

Maciej Przepióra – Zajmuje się typografią i projektowaniem publikacji. Adobe Certified Expert z zakresu Adobe InDesign. Swoje zainteresowania koncentruje wokół szeroko pojętej typografii komputerowej, systemów wydawniczych a także programowania wtyczek do oprogramowania firmy Adobe i nowych technologii.

Dr Daria Rzepiela – Zajmuje się sztuką przestrzeni, podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze projektowania, sztuki i nauki. Studiowała w Ecole Superieure d’Arts Graphique et Architecture Interieure ESAG Academie Julian- Penninghen w Paryżu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, a także Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie w 2003 uzyskała z wyróżnieniem tytuł magistra sztuki a w 2009 stopień doktora w zakresie sztuk projektowych. Ukończyła również studium pedagogiczne Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a także podyplomowe studia kuratorskie w zakresie sztuki współczesnej IHS Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marcin Fischer – Reżyser filmowy, montażysta, scenarzysta. Ukończył Reżyserię Filmową, PW SFTiT im. Leona Schillera w Łódzi i scenariopisarstwo w Toruniu. Twórca filmów krótkometrażowych, reklam społecznych, teledysków i projektów multimedialnych. Znawca i entuzjasta typografii w filmie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Współautor scenariusza, reżyser i współmontażysta Teatru TV pt. „Kontrym".

IT Media

IT Media

Działają na szeroko pojętym rynku DTP, Prepress, Agencji reklamowych jak również na rynku Video, Telewizji i 3D.

Są dystrybutorami znaczących Domów Typograficznych np. Linotype, Paratype, URW++, Bitstream, itd.

Prowadzą ośrodek szkoleniowy, Akademię IT Media. Oferują szeroki wybór szkoleń z zakresu grafiki komputerowej, składu DTP, tworzenia stron internetowych i aplikacji na potrzeby Internetu oraz technologii multimedialnych ze szczególnym uwzględnieniem montażu filmowego i 3D.

Strona internetowa:
www.itmedia.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni