Wirus w przestrzeni miasta
- Wzornictwo
- Lucyna Juchiewicz
Ma formę przeciętego na pół koła z nadbudowanym, dodatkowym podestem. Do jej budowy użyto modnego w ostatnim czasie cortenu – blachy, która pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się patyną, chroniącą materiał przed niszczeniem.
Dajcie mi wszyscy święty spokój
Jeśli piknik, to w najdalszym zakątku parku. Jeśli dzieci chcą się bawić, to tak, by nie wchodzić w przestrzeń innych ludzi. Jeśli usiąść wśród zieleni, to właśnie na pustej, najbardziej oddalonej ławce. Brzmi dość smutno, prawda? A jednak, zmęczeni pracą i ogromem bodźców, jakie bombardują nas każdego dnia, szukamy w wolne dni po prostu ciszy i spokoju… pozbawiając się jednocześnie kontaktu z innymi (choćby obcymi) ludźmi, który przecież może inspirować i rozwijać, a nasze dzieci uczyć, że człowiek nie jest samotną wyspą. Czy odpowiednio zaprojektowane meble miejskie mogą to zmienić?
Okrągła ławka w gąszczu zieleni
Jednym z mebli miejskich zasługujących na szczególną uwagę jest niezwykle oryginalna ławka projektu Pawła Grobelnego, znajdująca się na poznańskim Chwaliszewie. Ma formę przeciętego na pół koła z nadbudowanym, dodatkowym podestem. Do jej budowy użyto modnego w ostatnim czasie cortenu – blachy, która pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się patyną, chroniącą materiał przed niszczeniem. Z kolei deski wykonane są z egzotycznego drewna bangkirai, pięknego i trwałego, chętnie stosowanego do budowy tarasów.
Wirus?
To ogromny podest, zapraszający do wykorzystania na wszelkie sposoby. Sam projektant mówi o swoich pracach, że chciałby, aby były one jak wirus. By wytrącały użytkowników z codzienności. Ten mebel miejski z pewnością spełnia to zadanie! Może służyć po prostu jako ławka, do siedzenia, czy leżenia, ale również jako podest do urządzania pikników. To rodzaj tarasu w przestrzeni publicznej. Nie trzeba też specjalnie zachęcać do jej wykorzystania dzieci – uwielbiają biegać po równej, drewnianej powierzchni. Dodatkową atrakcję stanowi otoczenie – gąszcz zieleni otaczający zewsząd ławkę stanowi idealny punkt do odpoczynku i odgradza użytkowników od miejskiego zgiełku.
Kim jest Paweł Grobelny?
Paweł Grobelny to autor wielu niezwykle ciekawych projektów zrealizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego prace znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine w Brukseli, w największym parku w Szanghaju, w Centrum Sztuki Współczesnej w Belgii a także paryskiej dzielnicy La Defence.
Lucyna Juchiewicz
Polonistka. Lubi psychologię, zwierzęta i kajakarstwo. Po nocach, zamiast się wysypiać, czyta książki i ogląda filmy.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.