Wymyślić i dzielić się ze światem
- Rękodzieło
- Michał Wawrzyniak
Czasem to, co znajdę dosłownie na ulicy, odzyskam ze śmieci poremontowych lub otrzymam jako rzecz niepotrzebną od rodziny czy znajomych, wykorzystuję w swojej sztuce.
kot z dziórką, fot. Tomek Zwoliński
Nie studiowałem i nie uczyłem się rzeźbiarstwa, ani żadnych sztuk wizualnych w szkole. Nie czuję się więc zobligowany do trzymania kanonów ani zakażony akademickością w podejściu do działań twórczych. Do wszystkiego dochodzę sam, eksperymentując, marząc z zamkniętymi oczami, a potem sprawdzając to w działaniu.
Inspiracją do tworzenia są skojarzenia, przeżycia wewnętrzne, wyobraźnia w kontakcie z przetwarzanym przedmiotem jak i z napotkanymi ludźmi, a także prace wielu twórców z różnych dziedzin m.in. Stanisław Lem, Alina Szapocznikow, Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński, Lubomir Tomaszewski, Banksy, Miles Davis i wielu innych.
Afronautka, fot. Tomek Zwoliński
Tematami do których nawiązuję są m.in. stereotypy, uwydatnianie ich, przerysowywanie a przez to być może obalenie. W moich pracach kobiety są często traktowane jak damy, księżniczki, tancerki; na męskich odpowiednikach wyżywam się bardziej, są to żołnierze, rycerze, ludzie utrudzeni bytem, postacie miotane wewnętrznymi rozterkami, dziwacy.
Mówią, że wypracowałem swój rozpoznawalny styl, widoczny w proporcjach użycia materiałów, kolorystyce i sposobie łączenia elementów oraz zauważalnym, ale powolnym przejściu z rzeźby czysto upcyklingowej do samodzielnie wytworzonej, tylko z wykorzystaniem drobniejszych tzw. znalezionych elementów.
Nie stronię od satyry, żartu czy groteski. W moich rzeźbach pojawiają się postacie literackie, ikony świata popkultury jak i powszedni rys ludzki, a także przetransformowane zwierzaki.
jeden pan, jeden pies, jedno życie, fot. Tomek Zwoliński
Aspekt ekologiczny tej twórczości nie jest być może ogromny, ale niepodważalny. Czasem to, co znajdę dosłownie na ulicy, odzyskam ze śmieci poremontowych lub otrzymam jako rzecz niepotrzebną od rodziny czy znajomych, wykorzystuję w swojej sztuce. Więcej jest w tym odzysku przejawu ducha ludzkiego, bo twórczość moja bierze się częściowo z działania innych ludzkich rąk, jest to pozostawiony ślad tego działania na materii wszelakiej. Współtworzę więc z często anonimowym twórcą, podnosząc rangę jego pracy do miana sztuki, wypełniając w ten sposób ideę upcyklingu artystycznego.
sfocony, fot. Tomek Zwoliński
To co było i będzie
W 2015 roku działo się w mojej twórczości rzeźbiarskiej jak dotąd najwięcej. Targi, wystawa autorska, aukcje sztuki współczesnej, współpraca z kilkoma galeriami, warsztaty rzeźbiarskie metodą upcyklingową oraz przede wszystkim intensywny rozwój artystyczny. Nadchodzące miesiące również będą pracowite. W lutym wystawa w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu (12.02.2016), w marcu Art. Fresh Festiwal w Warszawie (13.03.2016, Hotel Sheraton), na majową noc muzeów zaplanowana jest wystawa w galerii Versus we Wrocławiu.
Wciąż mam w sobie poczucie niewyczerpalności pomysłów i mnóstwo energii do tworzenia, a marzeniem jest rzeźbić codziennie tzn. zamknąć oczy, wymyślić, ziścić i dzielić się tym ze światem.
Michał Wawrzyniak
fot. Tomek Zwoliński
Rocznik 1978, żonaty. Najlepsze jego „rzeźby” to dwoje własnych dzieci. Od ponad 4 lat zajmuje się rzeźbą wielomedialną lub upcyklingową (wykorzystanie materiałów recyklingowych jako tworzywa). W dzieciństwie próbował konstruować zabawki m.in. pojazdy z desek i kapsli. Studiował w Opolu na uniwersytecie; Pedagogikę Resocjalizacyjną i Psychologię Kliniczną. Zawodowo pracuje jako psycholog.
W trakcie studiów i wiele lat po nich zajmował się rękodziełem i majsterkowaniem (m.in. tworzył własne instrumenty muzyczne), nagrywał własną autorską muzykę, montował do niej wideoklipy, często robił satyryczne fotografie. Jest także domorosłym kompozytorem muzyki teatralnej i współtwórcą spektaklu Reticulum granego pod szyldem Teatru Jednego Wiersza z Opola.
Praca rzeźbiarska jest jego największą pasją i potrzebą, bywa także możliwością zarobienia pieniędzy przede wszystkim na dalszy twórczy rozwój.
Strona internetowa: www.robociki.jimdo.com.
Prace Michała Wawrzyniaka można zobaczyć i kupić:
- Rustic House, ul. Działkowa 5, Kierszek
- galeria na Floriańskiej 44, Kraków
- Versus, Jatki 11, Wrocław
- Ramarnia, ul. Krakowska 1, Opole
Oto jestem...
Rysuję... maluję... fotografuję... projektuję.
Inspiruje mnie otaczający świat... inspirują mnie ludzie.
Zaczęło się...
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.