Wytrwale i cierpliwie

Powierzchnię prac z gliny pokrywam szkliwami, czyli mieszankami różnych tlenków, które pod wpływem wypału w piecu ceramicznym uzyskują trwałe, najczęściej połyskujące kolory. Jedną z ich odmian są szkliwa krystaliczne, skład wszystkich szkliw ustalam samodzielnie i tworzę od podstaw. Dzięki dobraniu odpowiedniego procesu wypalania w temperaturze powyżej 1250°C, na powierzchni prac uzyskuję niepowtarzalny efekt kryształów. Każdy wypalony egzemplarz posiada kryształy o innym kolorze, strukturze i układzie, gdyż ich wygląd nie jest w pełni zależny od działań człowieka.

Ceramika krystaliczna / Sztuk Kilka

Kryształy rosną w trakcie wypału, tak jak szron osadza się na szybie, rezultaty bywają do siebie podobne, ale nigdy identyczne. Dzięki temu przedmioty pokryte szkliwami krystalicznymi są tak wyjątkowe. Należy podkreślić, że większość przedmiotów pokrywam tylko jednym, jednokolorowym szkliwem, które potrafi dać tak nieoczekiwaną grę barw.

Ceramika krystaliczna / Sztuk Kilka

Jest to skomplikowana technika wymagająca wytrwałości i cierpliwości, wiąże się z wykonaniem wielu prób i testów, a efekty zawsze są nieprzewidywalne, ponieważ na wzrost kryształów mają wpływ także warunki atmosferyczne. Dlatego niewielu ceramików podejmuje się wyzwań jakie stawia przed nimi. Wystarczy dodać do mieszanki jeden gram jakiegoś składnika za dużo albo zmieni się wilgotność w pracowni i możemy nie uzyskać żądanego efektu. Za to, gdy cały proces tworzenia pójdzie po naszej myśli, rezultaty rekompensują całą włożoną pracę.

Ceramika krystaliczna / Sztuk Kilka

Przedmioty pokryte szkliwem krystalicznym, mają swoją szczególną specyfikę. Dzięki efektownemu wyglądowi stanowią idealny element dekoracji wnętrz. Kryształy pięknie połyskują w świetle dziennym, a dzięki poddaniu ich procesowi wykwaszania zyskują niesamowitą migotliwość i wrażenie trójwymiarowości.

Ceramika krystaliczna / Sztuk Kilka

Jakub Kalinowski

Jakub Kalinowski / Sztuk Kilka

Szalony inżynier owładnięty bez reszty przez ceramikę, udzieliła mu się pasja partnerki i nim się obejrzał już taplał się w glinie i całej masie tlenków metali. To on jest odpowiedzialny za wypały ceramiczne i do niego należy królestwo szkliw krystalicznych, które sam tworzy. Miesza, waży, odlewa, dolewa, koresponduje z zagranicą… by stworzyć jak najpiękniejsze kryształy, a nie jest to łatwa sztuka.

Strona internetowa: sztukkilka.pl.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni