Względność wymiarów i przeżyć

  • Wizje
  • Krzysztof Dackiewicz

Waldemar Dąbrowski - olej 001

Waldemar Dąbrowski prezentuje trzy rodzaje prac. Różnią się one zarówno tematyką, podłożem, na którym są tworzone jak i zróżnicowaną techniką ich wykonywania. Od początku swej drogi artystycznej podjął swoistą grę z formą, jako całością i z konkretnymi, pojedynczymi formami. Niezwykła wrażliwość, zderzona z trywialnością "tu i teraz" i obcością źle pojętej cywilizacji, dała w efekcie narodziny niepowtarzalnego świata malarskich wizji.

Najczęściej są to przetworzone, jakby przyśnione pejzaże, pełne wyrafinowanych, stylizowanych kształtów ze świata przyrody. Inspiracji dostarcza tu z jednej strony głównie natura, jako najbogatsza skarbnica form, z drugiej - wybór takiej, a nie innej drogi przekazu wizualnego, najbliższej Autorowi i przesłaniu, jakie zawierają jego prace, drogi również niezwykle bogatej w możliwości formalne.

Waldemar Dąbrowski - olej 002

Rolę wzroku jako jednego tylko z etapów percepcji docenili i wykorzystali surrealiści. Waldemar Dąbrowski proponuje podobny sposób postrzegania, wzbogacony o elementy abstrakcji organicznej i, sporadycznie, kubizmu (zwłaszcza w pracach z ostatniego okresu). Postrzeganie to jest zmysłowe na tyle, na ile musimy angażować wzrok, docelowo jednak opiera się na doznaniach pozazmysłowych.

Wcześniejsze obrazy Waldka są mało materialne. Czasem wydaje się jakby jedynie efekt stonowanych barw i światła dawał złudzenie konkretnych kształtów. Nie ma tu jednak nic z impresjonizmu, linie i płaszczyzny są wyraźne i jednolite. Rezultat ten powstaje raczej dzięki delikatnym przejściom między płaszczyznami i finezyjnym detalom. Głębia, osiągana znakomitym wyczuciem perspektywy, grą świateł i walorów, bywa dodatkowo tworzona przez operowanie fakturą.

Waldemar Dąbrowski - olej 003

W nowszych kompozycjach formy są bardziej zwarte. Czujemy ich bryłowatość i mięsistość, podkreśloną mglistym, spokojnym tłem. W istocie jednak kryje wiele treści, widocznych i odczuwanych dopiero w ujęciu syntetycznym, prowokując filozoficzne pytania, dotyczące sposobu przedstawiania i odbioru tych treści, czy wręcz - względności pojęć. Przenikliwe spojrzenie Autora wychwyci nie tylko nieszczerość, powierzchowne 'uznanko', czy chwilową egzaltowaną zgrywę, ale również niezdecydowanie i zakłopotanie odbiorcy. I nie pozwoli wymigać się od odpowiedzi, po której stronie istniejemy tak naprawdę.

Waldemar Dąbrowski - olej 004

Człowiek jest tu istotą tragikomiczną, chyba najmniej estetyczną ze wszystkiego. Czasem z gąszczu para organicznych form wyłania się odrażająca gęba lub inny częściowy zwierzo-człeko-kształt. Niekiedy spoziera na nas oko, prowokujące do zastanowienia, po której stronie jest realność, a po której obraz... Podobnie cząstkowo ukazywane są wszelkie formy pochodzące, zdawałoby się, z naszego świata.

Próbując przewartościować i odmaterializować sposób postrzegania, można by określić ogólną istotę twórczości Dąbrowskiego, tak trafnie ukazującej zmysłom to, co często jest pozazmysłowe i tak trudne do zobrazowania - jako realizm wewnętrzny, subiektywny, metaforyczny lub wręcz metafizyczny. Słowa te dotyczą sposobu przetwarzania i rodzaju ekspresji, w żadnym wypadku nie sugerują etykietki któregoś z - 'izmów'. Sam Autor, przeciwny wszelkiemu szufladkowaniu, po prostu określa swój wymiar.

Waldemar Dąbrowski - olej 005

Obrazy Waldka polemizują z czasoprzestrzenią, z prawami fizyki, uznają względność wymiarów i sposobów wizualizacji przeżyć, często umykających poza żywioły - w kosmiczny stan nieważkości. Wszystko zdaje się tu tajemnicze. Odrealnione pejzaże z przetworzonymi motywami przyrody, raz kojące, niekiedy puste lub chłodne, często pełne smutku, niepokoju czy wręcz lęku - zdają się otwarte, pozostawiają miejsce na interpretację, indywidualną dla każdego odbiorcy. Nic nie jest tu dopowiedziane do końca, jak w tajemnicy życia, z którą mamy codziennie do czynienia, a której jeden z przejawów zwiemy realizmem.

Waldemar Dąbrowski - olej 006

Wizje Waldka istnieją poza czasem. Niechęć artysty do tego wymiaru bytu przydaje jego kompozycjom uniwersalności. W cyklu "Kraina zagubionych myśli", "Kraina utraconych tajemnic", "Kraina bez powrotu", "Wymazywanie", (obrazy malowane na kartonach) ożywają stany i sytuacje nie przeżyte w realnym świecie, lecz jedynie w wyobraźni albo tylko potencjalnie możliwe.
Przestrzeń też jest umowna. Plany przenikają się i zacierają, sugerując względność rozmiarów istnienia w mikro- i mikroskali. Przykładowo - w starszych pracach często zjawia się motyw korzonkopodobnej wici. I nie wiemy, czy to włókno nerwowe pod mikroskopem, czy "włókno" mgławicy Kraba. A może po prostu korzeń chwastu z działki. Tutaj wszystko może się zdarzyć. Podczas lotu przez wyższe rejestry "muzyki sfer" możemy nagle ujrzeć, grożący nam niczym palec boży - freudowski fallus. Właściwe Waldkowi przewrotne poczucie humoru potrafi przywołać nas do porządku. Wtedy świat staje się prostszy, a wszystkie nasze górnolotne dociekania - chybione i sztuczne. Nie czujmy się wówczas speszeni, urażeni, czy "wpuszczeni w maliny", bo generalnie ów przeskok niczego nie zmienia. Przecież fallus to też świat.

Waldemar Dąbrowski - olej 007

Mamy przed sobą list otwarty z pytaniem o rolę introwersji, twórczej samotności, o miejsce na scenerię wewnętrznego bytu w zewnętrznym życiu. Studium psychologii głębi, przeprowadzone za pomocą środków artystycznych, w duchu surrealizmu, ten swoisty seans auto-psychoanalizy, jest zarówno osobisty i oczyszczający, jak uniwersalny i czysty, mogący posłużyć każdemu. Kadry ze świata przenicowanego na drugą stronę zapraszają do dyskusji, niekoniecznie dosłownej, może być z samym sobą. Obrazy i rysunki Waldka w pewnej chwili stają się wyzwaniem. Lustrami, ukazującymi Autora oraz każdego, kto ma odwagę stanąć obok niego, vis a vis tych zwierciadeł. Sztafaż życia i świata wyłoni się sam.

Waldemar Dąbrowski - olej 008

Waldemar Dąbrowski

Wrocławianin. W latach 1985-1989 pracownik wrocławskiego Biura Wystaw Artystycznych. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką komputerową. Inspiracji autorowi dostarczają z jednej strony obserwacje świata, zwłaszcza przyrody, z drugiej – ulotne, subiektywne wizje i przeżycia, możliwe do uwiecznienia dzięki własnym malarskim środkom ekspresji.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Strona internetowa: www.malarstwodmw.artist.pl.

Waldemar Dąbrowski

Waldemar Dąbrowski

Inspiracji autorowi dostarczają z jednej strony obserwacje świata, zwłaszcza przyrody, z drugiej – ulotne, subiektywne przeżycia i wizje, możliwe do uwiecznienia dzięki własnym malarskim środkom ekspresji.

Strona internetowa:
www.malarstwodmw.artist.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni