Zaczyna się od pomysłu

Maluję, ponieważ mam wielką potrzebę dzielenia się ze światem swoimi fantazjami, fascynacjami, przeżyciami. A malarstwo jest dla mnie od zawsze najnaturalniejszym środkiem wyrazu. Moje obrazy mają przede wszystkim przedstawiać pewne nastroje. Raczej z rodzaju tych bardziej mrocznych. Chcę wzbudzić w widzu konkretne emocje. Dlatego, paradoksalnie, bardzo pochlebia mi, gdy ktoś mówi, że mój obraz wzbudza w nim jakiś niepokój i nie powiesiłby go w sypialni. Oznacza to, że osiągnęłam swój cel i obraz oddziałuje tak, jak miał oddziaływać.

Welon - Maria DanielakWelon

Sceny, które przedstawiam na obrazach są zwykle nieprzypadkowe i są częścią różnych dłuższych historii, ale nie jest to coś, czym chciałabym się dzielić z widzem. Głównie dlatego, że chcę mu pozostawić jak największą swobodę interpretacji, ale też chcę pozostawić sobie coś, co będzie tylko moje. Lubię też po prostu nastrój tajemnicy.

Zapłakana - Maria DanielakZapłakana

Malowanie obrazu zaczyna się od pomysłu. Mam ich dużo, i są spisane w moim telefonie (telefon zawsze mam ze sobą, więc kiedy coś mi przyjdzie do głowy, to tam zapisuję). Kiedy nie wiem, co chcę namalować, patrzę na moją listę i zwykle któryś pomysł kusi mnie bardziej od innych. Potem zastanawiam się, jak to przedstawić. Następnie znajduję modelkę (lubię malować postacie o kobiecej urodzie), zwykle są to koleżanki, siostra, a najczęściej chyba ja sama. Robię długą (bardzo amatorską) sesję fotograficzną, wybieram dobre, inspirujące zdjęcia, na podstawie których maluję obraz. Czasem jest to dość wierne odzwierciedlenie zdjęcia, czasem nie. Maluję farbami olejnymi na płótnie, wieczorami i w nocy, przy muzyce (moją miłością od wielu lat jest Wagner). Obraz jest gotowy po około tygodniu. Praca nad obrazem jest bardzo żmudna i wyczerpująca, ale żadne inne zajęcie nie daje mi tak wielkiego zadowolenia i spełnienia!

W zielonym pokoju - Maria DanielakW zielonym pokoju

Marzę o tym, żeby mieć zawsze dużo czasu na malowanie, coraz lepsze umiejętności warsztatowe i mieć dużo widzów, którzy będą odbierać moje malarstwo z emocjonalnym zaangażowaniem.

Maria Danielak

Maria Danielak

Urodziła się w Warszawie w 1987 roku i nadal tu mieszka. Z wykształcenia filozof po Uniwersytecie Warszawskim. Malarstwem postanowiła zająć się poważnie w 2013 roku. Jej prace można kupić w Pepinierze.

Strona internetowa: posepna-szynszyla.blogspot.com.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni