Zatopione w feerii barw

Radość, Nadzieja, Ukojenie – zatopione w feerii barw.
Kolorowanie i upajanie zarazem.

Iwona Pityńska - Radość tworzę i niszczę
Radość tworzę i niszczę

Prezentowane przeze mnie obrazy mają wprowadzać w wykreowany świat, często o bajkowym, fantazyjnym zabarwieniu. Niejednokrotnie przebija się z nich nastrój spokoju, melancholii i pewnego zawieszenia. Oczekiwanie przemieszane jest z płynącą z obrazów nadzieją, która to charakteryzuje większość przedstawianych prac. Moim celem jest przekazywanie emocji, dlatego też temat dzieł jest sprawą drugorzędną. Obrazy nie są przeładowane symbolami i znaczeniami wprost. Często przedstawiają jeden motyw przewodni, poprzez kontemplację którego widz uruchamia własną wyobraźnię oraz odbiera płynące z obrazu nastroje.

Iwona Pityńska - Global sight
Global sight

Iwona Pityńska - Asfaltowe Jaja
Asfaltowe Jaja

Prace wypełniam barwą i światłem. Stosuję mocne kontrasty i twarde przejścia między zastosowanymi kolorami. Samą przestrzeń natomiast staram się budować w specyficzny sposób – nie szukam złudzeń przestrzennych, nie stosuję zasad perspektywy, przez co chcę nadać samej płaszczyźnie znaczenia, a iluzję głębi tworzyć dzięki barwom, kształtom i wielkościom. Płaszczyzna obrazu staje się wówczas równorzędnym składnikiem przedstawienia. Za podstawowy kształt uznaję prostokąt lub czworobok, co bardzo łatwo dostrzec w większości prezentowanych obrazów. Niekiedy także pojawiają bryły geometryczne, jako dalszy etap poszukiwań przestrzennych, lub same linie jedynie sugerujące kształty.

Iwona Pityńska - Bokserzy
Bokserzy

Iwona Pityńska - Kopalnianka
Kopalnianka

Proces tworzenia jest dla mnie momentem w którym staram się dosięgnąć Boga. Szukam Go, nakładając kolejne warstwy farby, usuwając zbędne dysharmonie. Mój cel jest odległy, pozacielesny. Bywa, że zbliżam się do niego, przedzierając przez kolejne ciężkości warstw. Barwna, euforyczna kolorystyka jest zapisem dążenia do owego niepojętego celu.

Iwona Pityńska ? Tea Time
Tea Time

Iwona Pityńska

Urodzona w Ulanowie na Podkarpaciu. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Prace jej znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Strona internetowa: www.saatchionline.com/pitynska.
 

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni