Zatrzymać i pomyśleć

Na ścianie swojego gabinetu powiesiłabym surrealistyczną grafikę Salvadora Dali - "Kobieta z głową z kwiatów" z roku 1937 (Female Figure With Head of Flowers).

female figure with head of flowers
Female figure with head of flowers - Salvador Dali, 1937

Zadziwiają mnie artyści, którzy w sposób niedosłowny przekazują nam wartości. Patrząc na obraz trzeba się zatrzymać i pomyśleć. Ten wbrew pozorom ekscentryczny malarz miał wiele do powiedzenia. Jego mądrość wypływa z każdego detalu obrazu. Szczegóły mają swoją wymowę. Za każdym razem kiedy spoglądam na obraz Salvadora, zauważam coś nowego. Patrząc, staram się wniknąć głęboka w umysł artysty, zastanawiam się co mógł czuć w danej chwili, co chciał nam przekazać. Taki obraz na ścianie stanowiłby dla mnie wieczną niewiadomą, marzenie senne, które trzeba odkrywać. 

Eliza Chojnacka

Eliza Chojnacka
fot. Adam Fedorowicz

W 2008 roku otrzymała Literacką Przepustkę „Zwierciadła”. Autorka kontrowersyjnej książki pt. Nieporządna, która wśród czytelników wzbudza skrajne emocje. W swoich tekstach porusza problemy życia współczesnych kobiet z uwzględnieniem sfery erotyki, potrzeb swobody i otwartości w kontaktach damsko-męskich i damsko-damskich. Postawę swoich bohaterek określa krótko: Jesteśmy urodzone po to by, walczyć ze wszystkim, co konwencjonalne.
W maju ukaże się jej kolejna książka pt. „Sinicuik”.

Strona internetowa: www.elizachojnacka.pl

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni