13

  • Fotografia
  • Warszawa

Niech się Pan nie waży wyłuskać mych zbiedniałych kształtów, z ciała i twarzy, obfitych w udawanie… – niemal rozkazuję, a on jednym, przyjaznym uśmiechem, zdobywa przepustkę do jądra mojego istnienia. (…)
Katarzyna Nosowska, ze wstępu do albumu

13 - Jacek Poremba

Trzynastka to liczba szczęśliwa, towarzysząca Jackowi Porembie od urodzenia. Liczba mistyczna. Stale obecna i pojawiająca się wciąż na nowo. Przyjaciółka. Trzynastka to tytuł albumu i wystawy ulubionych zdjęć artysty.

To pierwszy album Jacka Poremby i jego pierwsza, tak duża wystawa, skupiona wokół portretu. Z przebogatego archiwum artysta wyłuskał fotografie najlepsze oraz te ulubione, do których ma największy sentyment. Portrety muzyków, pisarzy, artystów, profesorów i polityków. Obok nich niemal prywatne zdjęcia przyjaciół i rodziny. Czasem eksperymenty. Oddechem od charakterystycznych twarzy są subiektywne pejzaże i detale. Wszystko to układa się całość spojoną osobą autora, który zapytany o swoją twórczość skromnie odpowiada, że właściwie to fotografuje siebie.

A tak jego sylwetkę charakteryzuje kuratorka wystawy, Joanna Kinowska:
Jacek Poremba fotografią zajął się w końcu lat 80. Jest autorem setek sesji portretowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica. Publikował w wielu magazynach w Polsce i za granicą. Jego wizje i fotografie znamy wszyscy, nie zawsze pamiętając niestety nazwisko autora. Miałam kiedyś na ścianie, obok plakatów ulubieńców, okładek płyt i plakatów filmowych, wyrwaną okładkę z pisma „XL”. Było tam czerwono niebieskie zdjęcie Kasi Nosowskiej. Akurat wychodziła nowa jej płyta. Obok tej fotografii przechodziłam co dzień przez kilkanaście lat. Ledwie niedawno odkryłam je w archiwach Jacka.

Album zatytułowany „13”, to okazale wydany, niemal 200-stronicowy wybór z  twórczości Jacka Poremby, a zarazem debiut w roli wydawcy warszawskiej Leica Gallery, znanej ze swej działalności wystawienniczej i promotorskiej. Dostępny w dobrych księgarniach od 25 listopada, a już dziś do zamówienia w www.leicastore.pl. Na wystawie dostępny w cenie promocyjnej.

Wystawa Jacka Poremby to pierwsze wydarzenie organizowane przez Leica Gallery w gościnnej SOHO Factory na warszawskiej Pradze. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe: spotkania autorskie z Jackiem Porembą, warsztaty fotograficzne oraz przegląd portfolio.

Kiedy i gdzie?

25.11 – 10.12.2012

Leica Gallery w SOHO Factory
budynek 63
ul. Mińska 25, Warszawa

Wernisaż wystawy: 24 listopada 2012 (sobota), godz. 19.00.

Wstęp na zaproszenie.

Organizator

Leica Gallery

Jacek Poremba

Fotograf, portrecista. Rocznik 1966. Pochodzi z Łodzi, mieszka w Warszawie.

W świat fotografii wszedł przypadkiem, nie przypadkiem. Poznał ją dzięki pasji ojca. Pokochał dzięki samozaparciu, doświadczaniu i poszukiwaniu możliwości ujścia dla swojej energii. Specjalizuje się w fotografii portretowej, modowej i reklamowej. W ramach własnych projektów realizuje materiały podczas dalekich podróży. Artysta o niezwykłym temperamencie i mocy sprawczej.

Na rynku fotograficznym działa od 20 lat. Współpracuje z największymi polskimi magazynami i agencjami reklamowymi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty autorskie.

Strona internetowa: www.jacekporemba.com.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni