5 Zmysłów. Pauza

  • Fotografia
  • Wrocław

Prezentowany na wystawie czarno-biały cykl fotografii Marka Lapisa powstał podczas warsztatów muzycznych dla osób niesłyszących oraz borykających się z problemami słuchu, zrealizowanych w ramach projektu kulturalno-edukacyjnego „5 Zmysłów. Pauza”. Organizatorami wydarzenia, które miało miejsce w 2012 roku w Poznaniu, byli m.in. Stowarzyszenie Edukacyjne MCA oraz Agencja More Than One Production. Jego celem było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z powodu niepełnosprawności, aktywizacja środowiska osób z dysfunkcją słuchu oraz promowanie postawy zaangażowanego uczestnictwa tych osób w życiu kulturalnym.

5 zmysłow. Pauza - Marek Lapis

Marek Lapis realizował swój fotoreportaż od września do listopada 2012 roku w różnych placówkach wychowawczych dla osób niesłyszących, w Studio Orkiestry Amadeus, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, czy w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Stworzył swoisty fotograficzny esej, na który składają się portrety oraz fotografie sytuacyjne, przedstawiające próby aktywizacji różnymi metodami osób z dysfunkcją słuchu. Fotograf przyglądał się i rejestrował w kadrze działania muzyków, muzykologów, specjalistów języka migowego z osobami biorącymi udział w warsztatach. Były to zajęcia z zakresu teorii muzyki, budowy instrumentów, sposobu wydobywania z nich dźwięku, a także ćwiczenia samodzielnej gry na instrumentach. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość dotknięcia powierzchni skrzypiec, wiolonczeli, gitary czy saksofonu. Dzięki temu dźwięk przestał być dla nich pojęciem abstrakcyjnym, a stał się zjawiskiem rozpoznawalnym przez inny zmysł – zmysł dotyku. Dodatkowych wrażeń dostarczały drgania powietrza oraz drgania powierzchni samych instrumentów, które wprowadzały osoby niesłyszące w świat muzyki i dźwięków. Efektem warsztatów było wspólne przygotowanie utworu przez grupę uczestników zajęć oraz Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal, który został wykonany na koncercie finałowym w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Oglądając zdjęcia Lapisa mamy wrażenie, że fotograf „wtopił się” w rozgrywane na jego oczach wydarzenia, stając się tym samym integralną częścią grupy. Tak, jakby był tam ze swoim aparatem od zawsze i stanowił nieodzowny element rzeczywistości. Wrażenie to potęguje dodatkowo stosowanie przez niego różnych rodzajów perspektywy oraz dbałość o kompozycję kadru. Interesują go ludzie, ich relacje z otoczeniem, z innymi ludźmi oraz z przedmiotami. Zdjęcia niosą ze sobą wiarygodność, radość i empatię zarówno osób fotografowanych - nie dbających o pozę, jak i samego autora zdjęć, który sam stał się uczestnikiem zdarzeń.

Marta Przetakiewicz, kuratorka wystawy

Kiedy i gdzie?

9.10 - 18.11.2014

Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Wernisaż wystawy: 9 października 2014, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z fotografem oraz zaprezentowany zostanie pokaz slajdów.

Organizator

Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
firlej.wroc.pl

Partnerzy wystawy: Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, Agencja More Than One Production, Związek Polskich Artystów Fotografików.

Patroni medialni: doc! photo magazine, Dolnośląski Magazyn Fotograficzny, Miesięcznik „Kontrast”, PIK-Punkt Informacji Kulturalnej, plfoto.com, ŚwiatObrazu.pl.

Marek Lapis

Marek Lapis, fot. Jacek Kordus
fot. Jacek Kordus (źródło: facebook.com/marek.lapis)

Rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią uliczną. Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: International Photography Awards 2013, Grand Press Photo, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia. Uczestnik prestiżowych warsztatów: Magnum Photos oraz Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers - Expanding Imagination.
Publikuje w większości polskich czasopism oraz tygodników opiniotwórczych (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters.
Wykładowca warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. Od 1987 roku właściciel własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA (PRESSPHOTO). Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Fotografia - jak sam mówi - jest dla niego po pierwsze pasją, a po drugie profesją.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni