Ale nie mówmy już o tym więcej

  • Malarstwo
  • Warszawa

Już 8 października Galeria Grafiki i Plakatu będzie miała przyjemność zaprezentować Państwu wybrane prace Ryszarda Grzyba na wystawie pt. „Ale nie mówmy już o tym więcej, sezon truskawek jeszcze się nie zaczął”. Ów słynny artysta jest jednym z najważniejszych przedstawicieli nowej ekspresji w polskiej sztuce współczesnej. Jego prace znajdują się w kolekcjach największych polskich muzeów oraz zbiorach prywatnych. W 2010 roku artysta otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa, która dla malarzy polskich jest najważniejszym wyróżnieniem.

Ryszard Grzyb

W malarstwie i rysunku Ryszard Grzyb posługuje się ostrym, kontrastowym i pełnym ekspresji kolorem. Odważnie zestawia ze sobą plamy barwne. Jego prace dobrze oddają słowa Joan’a Miro "w sztuce trzeba być stale coraz bardziej odważnym".

Dla Grzyba kolor jest dobrodziejstwem oraz poezją. Radość i wolność koloru artysta potrafi wyrazić w każdej technice. Na najbliższej wystawie w Galerii Grafiki i Plakatu charakterystyczny styl artysty, uciekający od tradycyjnej formy i stagnacji, dostrzeże każdy wnikliwy obserwator. Gra świateł i różnorodnych barw w pracach artysty sprawi, że trudno będzie od nich oderwać wzrok!

Kiedy i gdzie

8.10.2012 - 24.10.2012

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

Wstęp wolny.

Organizator

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40, 00-516 Warszawa
www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Ryszard Grzyb

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976–1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W latach 1982– 1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. W 2010 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa, która dla malarzy polskich jest najważniejszym wyróżnieniem.
Równolegle do malarstwa, artysta uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981) czy „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już˝”, w publikacji „Sztuka Najnowsza. Co słychać”, pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989), i „Young Poets of a New Poland”, (London 1993) oraz w piśmie artystycznym "Tytuł roboczy" (2004). Jego "Zdania Napowietrzne" zostały wydane przez Świat Literacki (2005).

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni