CYJAN

  • Malarstwo
  • Warszawa

St. Petersburg w roku 2008 – pada deszcz. Tuż obok naszego hotelu znajduje się antykwariat. Pytam właścicielki, dwie starsze panie, o stare aparaty fotograficzne. Dostaję drewniany aparat na płytki z roku 1895, łącznie ze stertą negatywów i albumem fotograficznym.

CYJAN, Album pułkownika Worotincewa, Eric Pawlitzky

Album pułkownika Worotincewa

Album zawiera zdjęcia krajobrazu, którego na pierwszy rzut oka nie byłem w stanie przyporządkować miejscu ani epoce. Na wewnętrznej stronie okładki wklejona była fotografia – młody mężczyzna w mundurze, pod spodem odręczny podpis „Leningrad, rok 1931”. Na okładce albumu rosyjski tytuł: „Wielka Wojna w Polsce 1914-1915, pułkownik Aleksander N. Worotincew” i mapa. Kim był pułkownik Worotincew? Za pomocą przyjaciół w Moskwie udało mi się rozwikłać zagadkę. Worotincew brał udział w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 r. jako inspektor rosyjskiej armii. Po latach odwiedził ponownie miejsca, w których odbywały się wówczas walki. Jego ślady gubią się w 1938 r.

Wykonałem odbitki tych negatywów – cyjanotypie, technika bardzo popularna wśród amatorów fotografii przed stu laty. Składniki można nabyć w każdej aptece, niepotrzebna jest ani ciemnia, ani aparatura powiększająca. Naświetlanie odbywa się na słońcu, za pomocą wody z kranu.

Udało mi się odszyfrować opisy pod fotografiami. Okazało się, że Worotincew korzystał z niemieckich źródeł – wszystkie miejsca, odwiedzane przez niego, pojawiają się w niemieckich pismach propagandowych, wydanych jeszcze w trakcie wojny. Odnalezione teksty tworzą wraz ze zdjęciami układankę, którą krok po kroku udało mi się odtworzyć.
Projekt wspierany był przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Eric Pawlitzky, Berlin, kwiecień 2015 r.

Kiedy i gdzie?

12.04 – 16.05.2015

Galeria 81 STOPNI
ul.Kłopotowskiego 38/5, Warszawa

Wernisaż wystawy: 11.04.2015,  godz. 19.00. Wstęp wolny.

Organizator

Galeria 81 Stopni
Warszawa
www.81stopni.pl

Eric Pawlitzky

Eric Pawlitzky

Urodzony w 1960 r. w Lipsku. Od 1974 r. samouk w dziedzinie fotografii i malarstwa. Od 2009 do 2012 r. uczestnik seminariów u Sybille Fendt i Thomasa Meyera, Ostkreuzschule für Fotografie w Berlinie. Od 2010 r. własne studio w Berlinie.

Strona internetowa: www.ericp.de.

Wystawy i nagrody
2015 - Miejsca, których nie ma,
Fotogalerie Friedrichshain, Berlin)
2014 - Thallinn – Constanta – 3.000 km Europa, Jenaer Kunstverein
2009 - Hope everything goes your way – życie codzienne w Chinach, wspólnie z Wolfgangiem Korallem, pokazywana w różnych miejscach w Niemczech

2013 - Stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
2013 - nominacja do Felix Schoeller Photo Award, Kulturhistorisches Museum Osnabrück
2012 - Infektiös (Zaraźliwe), 1 nagroda Międzynarodowego Konkursu Fotografii
Laureat konkursu FEX fotografii eksperymentalnej za projekt Cyjano

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni