Filmy Polańskiego w światowym plakacie filmowym

  • Grafika użytkowa
  • Kraków

Wystawa Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, stanowi prezentację dorobku jednego z największych mistrzów światowego kina.
Muzeum jest w posiadaniu największej kolekcji plakatów wydanych na świecie do filmów Polanskiego, liczącej obecnie ponad 500 plakatów i pochodzącej z ponad 30 krajów (w Polsce do jego filmów wydano około 30 plakatów).

Wystawa stanowi okazję do zaprezentowania nie tylko twórczości reżysera, ale także wspaniałej sztuki, jaką jest plakat. Ekspozycji towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko–angielskiej, z przykładami najlepszych i najciekawszych plakatów, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).

Nieustraszeni pogromcy wampirów
Nieustraszeni pogromcy wampirów (1967) - fragment plakatu do filmu

Wśród zgromadzonych plakatów znajdują się egzemplarze o różnych formatach, szczególną uwagę przykuwają plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, które stanowią unikatowe egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji. Plakaty te są dziełami sztuki i stają się tematem oddzielnych opracowań. Ich autorzy to wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe, sygnowane przez najlepsze agencje artystyczne.

Prezentacja plakatów jest dowodem na ogromną popularność Romana Polańskiego oraz jego filmów na swiecie. Na wystawie można oglądać prace znakomitych zagranicznych grafików, m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda. Są również plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku.

Wsród prezentowanych plakatów znajdą się także prace wybitnych polskich grafików m.in. Jana Lenicy, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do „Noża w wodzie”, debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: „Matnia” i „Wstręt”, a także Andrzeja Dabrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego oraz Andrzeja Pagowskiego.

Kiedy i gdzie?

16.07 - 30.08.2015

Pałac Sztuki
Plac Szczepański 4, Kraków

Organizator

Pałac Sztuki
Plac Szczepański 4, Kraków
palac-sztuki.krakow.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni