Fotografie Wiktora Franko

  • Fotografia
  • Wrocław

Wystawa prezentowana w Firleju jest zbiorem zdjęć, które powstały w latach 2008-2012. Wśród nich znajdują się zarówno bardzo melancholijne i emocjonalne portrety kobiet jak również zdjęcia typu „beauty & fashion”. Ukazują one kobietę jako istotę niezwykle inspirującą, sensualną, eteryczną, zaskakującą, pociągającą, tajemniczą, a czasem demoniczną. Fotograf przywiązuje dużą wagę do aranżacji zdjęć i sposobu ich wykonania.

Wiktor Franko

W swojej fotografii Franko posługuje się często motywami i nawiązaniami literackimi (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), w niektórych pracach widać silne wpływy surrealizmu, a zdjęcia często określane są terminem "malarskie". Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: atmosfera, specyficzny nastrój, oraz zaskoczenie.

Kiedy i gdzie?

26.02 - 24.03.2013

Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wrocław

Wernisaż wystawy: 26 lutego 2013, godz. 19.00, wstęp wolny.

Wiktor Franko

Kielczanin, rocznik 83. Ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, następnie zajął się fotografią, z którą związany jest aktualnie. Uprawia zarówno fotografię artystyczną jak i komercyjną. Jego prace były publikowane w wielu czasopismach branżowych takich jak: „Prism Magazine”, „Camerapixo”, „Pokochaj fotografię”, „Fabrikon Magazine”, „Musli Magazine”, „Confashion” oraz chińskim „Prime Magazine”. Ma na swoim koncie kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych, jego zdjęcia były wielokrotnie doceniane w różnych konkursach fotograficznych m.in. dwukrotnie w prestiżowym Viva Photo Awards. Współpracował również z magazynem „Charaktery”, na okładkach którego znalazło się wiele jego prac. Jest autorem trzech ostatnich plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody - Off Fashion. Początkowy rozwój fotograficzny Franko przypadał na okres pobytu w Londynie i związany był z fotografowaniem muzyków jazzowych i rockowych - między innymi Marillion, King Crimson, Porcupine Tree, Archive, Chic Corea, Jan Garbarek. Aktualnie zajmuje się także wykonywaniem okładek na płyty polskich wykonawców - m.in. Strefa Ciszy, Lebowski.

Strona internetowa: wiktorfranko.com

O Wiktorze Franko w Graffusie: Silne wplywy surrealizmu.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni