Koty, psoty, samoloty

  • Ilustracja
  • Warszawa

Zapraszamy na wystawę

Janusz Grabiański - Koty, psoty, samoloty

Z pewnością każdy zna bajkowy świat Janusza Grabiańskiego. Kto nie pamięta zwiewnych i barwnych ilustracji do ,,Czerwonego Kapturka'', ''Sierotki Marysi'' czy okładki ''Elementarza''? Radosne, kolorowe obrazki zachwycają i wywołują uśmiech na twarzy, zarówno u dorosłych jak i dzieci. U pierwszych przypominają chwile dzieciństwa, drugich wprowadzają w magiczny świat. Małe arcydzieła są doceniane przez pokolenia i stanowią inspirację dla młodych artystów.

Janusz Grabiański - Lot

Z jednej strony kompozycje prac są lekkie, akwarelowe, z drugiej wyraziste i pełne ekspresji. Grabiański wykreował świat pełen tajemnic i przygód, epatujący bogactwem barw i szczegółów. Jego prace sprawiają wrażenie wykonanych swobodnie, mimochodem, bez najmniejszego trudu. W tym tkwił cały kunszt artysty.

Janusz Grabiański - ilustracja

Kiedy i gdzie

10.12.2012 - 02.01.2013

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

Wstęp wolny.

Organizator

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40, 00-516 Warszawa
www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Janusz Grabiański

Niekwestionowany Mistrz Ilustracji rozpoczął studia w 1950 roku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwa lata później przeniósł się na warszawską Akademię, gdzie w 1955 roku uzyskał dyplom u prof. Józefa Mroszczaka. W 1973 roku za swoją twórczość został wyróżniony przez dzieci Orderem Uśmiechu, a trzy lata później jako pierwszy polski artysta grafik został wpisany na zaszczytna Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena.

Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Zilustrował ponad 100 pozycji z klasyki polskiej i obcej. Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim, będących nie lada gratką dla miłośników mody oraz motoryzacji.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni