Nowa Forma

  • Wzornictwo

Wystawa jest prezentacją projektów powstałych podczas warsztatów NOWA FORMA 2011, które odbyły się we wrześniu 2011 roku w Swarzędzu.

Nowa forma
Pufy Tombea - Wawrzyniec Walczak, Joanna Sumińska,
Marta Szczepańska i Szymon Hanczar

Idea

Czego potrzeba, żeby cel, który z początku wydaje się niemożliwy, został zrealizowany? Podjąć wyzwanie.

Założeniem było, by w ciągu pięciu dni, pracując w zespołach złożonych z projektantów i przedsiębiorców, stworzyć koncepcję, zaprojektować mebel dopasowany do charakteru produkcji firmy, a następnie w ciągu 2 dni wykonać prototyp oraz zaproponować dla niego komunikację graficzną.
Pomysł wsparło Miasto i Gmina Swarzędz. Dzięki decyzji Pani Burmistrz Anny Tomickiej przedsięwzięcie uzyskało finansowanie oraz zaplecze organizacyjne, a także możliwe było pozyskanie do współpracy Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz miejscowych przedsiębiorców. W warsztatach wzięło udział 16 projektantów z całej Polski oraz czterech przedsiębiorców: fabryki mebli tapicerowanych Tombea i Alwes oraz dwóch rzemieślników: Stollux i Mebloc.

Efekt przerósł oczekiwania zarówno organizatorów jak i biorących udział w warsztatach. Powstały cztery innowacyjne projekty mebli, a jakość ich wykonania świadczyć może tylko o rewelacyjnej współpracy w zespołach oraz niezwykłym profesjonalizmie i zaangażowaniu przedsiębiorców.

Nowa forma
Sofa „z wnętrzem” Alwes - Katarzyna Bukowska-Wcisło,
Ewą Klimowicz, Olga Mężyńska i Tadeusz Dębczyński

Dla firmy Mebloc grupa projektowa w składzie: Magdalena Machajska, Marta Malinowska- Gębska, Magdalena Garncarz i Artur Bętkowski zaprojektowała „meblową biżuterię”. Jest to propozycja zestawu customizowanych pudełek, które stanowią uzupełnienie oferty producenta i pozwalają klientowi zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń w kuchni i łazience w indywidualny sposób.

Dla firmy Stollux projektanci: Maria Dziewolska, Olga Woronowicz, Piotr Stolarski, Robert Szwarczyński, zafascynowani pracą rzemieślników, stworzyli stół, który opowiada historię. Jest to opowieść o procesie tworzenia: oswajania materiału, wyłaniania się formy z surowego drewna.

Grupa wspołpracująca z firmą Tombea: Wawrzyniec Walczak, Joanna Sumińska, Marta Szczepańska i Szymon Hanczar stworzyli system puf, które zachęcają do interakcji i zabawy przestrzenią. Modułowe siedziska można zestawiać na różne sposoby, zależnie od potrzeb i upodobań.

Firma Alwes, wraz z Katarzyną Bukowską- Wcisło, Ewą Klimowicz, Olgą Mężyńska i Tadeuszem Dębczyńskim, zaproponowała sofę „z wnętrzem”, która zawiera w sobie jednocześnie trzy obicia. Można ją „ubrać” w zależności od potrzeby, w błyskawiczny sposób zmieniając wykończenie.

Kiedy i gdzie

26.01 - 12.02.2012, Fundacja SPOT.

Otwarcie eskpozycji: 26 stycznia 2012, godz. 18.00.

Organizator

Fundacja SPOT.
www.spot.poznan.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni