Pieśń ujdzie cało

  • Wystawa
  • Oświęcim

W dniach od 10 listopada do 4 grudnia 2011 w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa ilustracji do polskich pieśni patriotycznych powstałych podczas warsztatów ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Warsztaty, realizowane z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej, odbywały się pod kierownictwem artystycznym profesora Janusza Stannego - wybitnego polskiego artysty, a brali w nich udział wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów i kierunków, wśród nich twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi uzdolnieni ilustratorzy.

Pieśń ujdzie cało

Celem warsztatów było przypomnienie i popularyzacja najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności, podtrzymywały narodowe więzi, wiarę w przetrwanie, budziły uczucia patriotyczne, jak też pieśni i piosenek śpiewanych na co dzień, dla urozmaicenia okopowego, obozowego, czy partyzanckiego życia - często wesołych, lekkich i dowcipnych.

Na wystawie pt. "Pieśń ujdzie cało" zostaną zaprezentowane ilustracje do polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, począwszy od "Bogurodzicy", przez "Mazurka Dąbrowskiego", "Boże coś Polskę", "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko", "Hej chłopcy, bagnet na broń", "Rozszumiały się wierzby płaczące...", "O mój rozmarynie", aż po czasy współczesne i pieśń "Żeby Polska była Polską".

Autorami prac są, m.in.: Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogdan Orlińscy, Jolanta Marcolla, Joanna Zimowska-Kwak, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski, Anna Sędziwy, Stanisław Ożóg, Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Julian Bohdanowicz, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Zbigniew Kołaczek.

Kiedy i gdzie

10.11 - 4.12.2011
Galeria "Tyle światów"
Oświęcimskie Centrum Kultury
ul. Śniadeckiego 24, Oświęcim

Wernisaż wystawy: 10 listopada 2011, godz. 12.00.

Organizator

Oświęcimskie Centrum Kultury
www.ock.org.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni