Srebro - mokry kolodion

  • Fotografia
  • Wrocław

Wrocławski Klub Firlej zaprasza na wystawę Srebro - mokry kolodion

Srebro - mokry kolodion

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt ambrotypów, wykonanych metodą mokrego kolodionu oraz, opracowaną przez autora, metodą "collodion print", polegającą na naświetleniu cyfrowych plików. Artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje cenne oryginały szerokiej publiczności.

Ambrotypia jest to technika fotograficzna powstała w połowie XIX wieku, w której fotografie tworzy się przy użyciu m.in. wybuchowego octanu nitrocelulozy w eterze i alkoholu, soli jodków, azotanu srebra i kilku innych substancji. Po ich połączeniu powstaje emulsja kolodionowa, którą wylewa się na szklaną płytę. Następnie należy ją uczulić, naświetlić i wywołać. Na wykonanie tych czynności fotograf ma zaledwie kilka, kilkanaście minut. Parujący eter i etanol bezlitośnie odmierzają mu czas - gdy płyta wyschnie przed wywołaniem - obraz nigdy już nie powstanie. Naświetlanie płyty zachodzi bezpośrednio w aparacie, w związku z tym wykonanie jej kopii jest fizycznie niemożliwe - powstaje tylko jeden egzemplarz pracy. Obrazy, powstałe z osiadłego na szklanych płytach srebra, w partiach jasnych mienią się niespotykanym światłem, a ich czerń pozostaje nieprzenikniona. Daje to wrażenie trójwymiarowości. Widoczne jest na nich nawet najmniejsze zawahanie, drżenie czy wręcz świadome tworzenie „niedoskonałości” przez twórcę. Fotograf na każdym zdjęciu pozostawia swego rodzaju ślad - „odcisk palca”, który na zawsze łączy go z daną pracą.

Pietryga stworzył serię ambrotypów, w której najważniejszy jest koncept fotografii, a kontrolowana niedoskonałość obrazu go uzupełnia. Jego prace nasuwają skojarzenia z fotografiami Sary Moon - pełnymi niepokoju, smutku, tajemniczości, na których świat rzeczywisty miesza się z fikcją.

Kiedy i gdzie

15.06 - 31.08.2012
Firlej
ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Wernisaż 15 czerwca 2012, godz. 19.00, wstęp wolny.

Organizator

Firlej
www.firlej.wroc.pl

Piotr Pietryga

Urodził się w środku lata w najbrzydszym według wielu mieście w Polsce - w Wałbrzychu. Po skończeniu liceum jego skłonność do zmian miejsc zamieszkania zaprowadziła go do Poznania, skąd wyjechał na 3 lata do Wrocławia. Obecnie znów mieszka i studiuje w Poznaniu, wciąż blisko związany z Wrocławiem.
Fotografuje od 9 lat. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Pracuje na aparatach średnioformatowych i 5x7 cala. Magister farmacji z wykształcenia, obecnie studiuje medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Strona internetowa: www.collodionprint.com.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni