Synekdocha

  • Multimedia
  • Gdańsk

Na wystawie w Gdańsku pragniemy pokazać zarówno wideo pochodzące z ostatnich lat pracy Anny Baumgart, jak i wcześniejsze, mało znane prace artystki z cyklu „Kołysanki dla Anki”. Nie będzie to w żadnym wypadku „retrospektywa”, ale próba przedstawienia dwóch ważnych momentów i elementów w twórczości filmowej artystki oraz ujęcia ich w ramy koncepcyjne.

Anna Baumgart - Synekdocha

W głównej części wystawy Anna Baumgart buduje dramaturgię pomiędzy trzema najnowszymi pracami filmowymi „Synekdochą Warszawa”, „Zdobywcami słońca” oraz „Świeżymi wiśniami”. Te trzy odmienne prace łączą poszukiwania artystki związane z historią, pamięcią i zapomnieniem. Najstarszy z filmów „Świeże wiśnie” z 2010 roku podejmuje temat spychany do jednostkowej i zbiorowej nieświadomości oraz nie-pamięci, temat prostytucji obozowej. Z kolei „Zdobywcy słońca” (2011) to igrający z faktami i fikcją pierwszy polski mockument, przedstawiający historię pociągu agitacyjnego przemierzającego w roku 1920 drogę z Moskwy do Berlina. Trzecia, najnowsza praca to „Synekdocha Warszawa” (2012) – found-footage zbudowany z fabularnych filmów historycznych, w którym artystka poddaje swoistej analizie proces mitologizacji historii poprzez kulturę. Owa „triada historyczna” Anny Baumgart uświadamia nam złożoność naszej relacji do przeszłości – złożoność, której nie możemy zredukować, gdyż wynika ona z naszej ludzkiej kondycji.

Mimo świadomości braku historycznego obiektywizmu i możliwości manipulowania pamięcią, przeszłość ciągle zmusza nas do zajmowania stanowiska i namysłu nad naszą własną historycznością. Jak sama artystka podkreśla: W wystawie tej buduję konteksty historyczne, a sny, fakty, symbole i znaczenia przeplatają się tworząc powietrze, którym „tu” oddychamy.

Kuratorki wystawy: Agnieszka Rayzacher i Anna Szynwelska.

Kiedy i gdzie?

17.11.2012 - 13.01.2013

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Wstęp
5zł - bilet normalny, 3zł - bilet ulgowy, 10zł - bilet familijny (dwie dorosłe osoby + dzieci) 30zł - bilet grupowy (od 15 do 30 osób), w środy wstęp wolny.
Godziny otwarcia

pon. - nieczynne; wt. śr. pt. sob. ndz. - 12-18; czw. 12-20.

Organizator

CSW Łaźnia
www.laznia.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni