Tam rosną wilcze jagody

  • Malarstwo
  • Warszawa

Owoce wilczej jagody (Atropa belladonna) od wieków były używane w medycynie, a wyciąg z nich nadal stosuje się między innymi w celach znieczulających. Dawniej wierzono również w magiczne właściwości rośliny. W rzeczywistości zawarte w niej alkaloidy są silnie toksyczne i mogą powodować halucynacje, a w większych dawkach nawet śmierć. Wilcza jagoda jest rzadka, występuje głównie w Europie. Można ją znaleźć na skrajach lasów, w zacienionych okolicach.

Gość - Klaudia Ka
Ćma, Klaudia Ka

Obrazy, które tworzą tytułowy cykl, przedstawiają właśnie takie miejsca: przestrzeń, gdzie las stopniowo przerzedza się i przeradza w łąkę, dając roślinom i zwierzętom żyjącym w jego poszyciu cień, ale też pewną dawkę światła.

Relacja między światłem a cieniem występuje tu w ujęciu formalnym, poprzez ograniczoną, skontrastowaną gamę barwną, opartą na odcieniach czerni, bieli i szarości.
Ma to również wymiar symboliczny. Las rozumiany jest jako miejsce wywołujące ambiwalentne doznania, ponieważ może równocześnie zachwycać i przerażać, można się w nim schronić albo zgubić. Jest jednocześnie jasny-dobry i ciemny-zły. Tak, jak rosnące na skrajach zagajników wilcze jagody, mające działanie lecznicze, a w nieodpowiednich dawkach – silnie trujące.

Kiedy i gdzie?

18.10 - 14.11.2014

Galeria 81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5, Warszawa

Wernisaż wystawy: 18 października 2014, godz. 19.00.

Organizator

Galeria 81 Stopni
Warszawa
www.81stopni.pl

Klaudia Ka

Klaudia Ka, fot. goldenline.pl

Malarka urodzona w 1984 roku w Warszawie gdzie mieszka i pracuje. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Europejskiej Akademii Sztuk w 2008 roku. Dwukrotna laureatka Stypendium EAS i Stypendium MEN. Laureatka I miejsca w konkursie „Szansa” współorganizowanym przez Galerię Mutu i Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Poza malarstwem zajmuje się również grafiką i animacją, a wraz ze Stowarzyszeniem Hokuspokus organizacją wydarzeń kulturalnych.

Strona internetowa: www.klaudiaka.art.pl.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni