Tonopolis

  • Wystawa
  • Warszawa

Tonopolis - 001

Wystawa prezentuje prace zrealizowane w ramach projektu Tonopolis łączącego fotografię, animację oraz nagrania terenowe. Najważniejszym elementem inicjatywy jest aplikacja internetowa (www.tonopolis.pl), będąca audiowizualną wyprawą po mapie miasta – Torunia. Przedstawia ona szereg historii w formie liniowych oraz interaktywnych animacji, stworzonych na podstawie eksperymentalnych fotografii Ewy Doroszenko. Fotografie odbiegają od tradycyjnej konwencji przedstawiania miasta, nie mieszczą się w ramach fotografii dokumentalnej ani reportażowej, wychodzą poza klasyczną formę widokówki miejskiej. Zrealizowane w oparciu o studium miejskiego otoczenia dźwiękowego i charakterystyczną dla niego gęstą strukturę brzmienia. Stanowią próbę przełożenia na język wizualny wybranych zdarzeń dźwiękowych rozgrywających się na obrzeżach miasta, onirycznie brzmiących akustycznych kompozycji przedmieścia. W sonosferę peryferii miasta wplatają się figury kobiet. Miejscami ich obrys staje się nieczytelny, poddają się wszechogarniającemu oddziaływaniu materii dźwięku i wybrzmiewają razem z nim.

Projekt zrealizowany dzięki Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

Tonopolis - 002

Kiedy i gdzie

22.06 - 26.07.2013

Galeria 81 Stopni
Ul. Kłopotowskiego 38 lok.5
Warszawa

Wernisaż wystawy oraz koncert zespołu Mammoth Ulthana, 22 czerwca 2013, godz. 19.30.

Organizator

Galeria 81 Stopni
www.81stopni.pl

Ewa Doroszenko

Artystka zajmująca się malarstwem i fotografią. W 2013 roku ukończyła studia doktoranckie w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdobywając tytuł doktora. Wcześniej z wyróżnieniem obroniła dyplom magisterski z malarstwa. Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 i 2013 roku. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju, wielokrotnie prezentowała prace za granicą, m.in. w Berlinie, Florencji, Bratysławie.

Portfolio artystki: www.ewa-doroszenko.com

Jacek Doroszenko

Artysta nowych mediów, muzyk, projektant graficzny. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej pracy artystycznej zajmuje się głównie sztuką multimedialną oraz muzyką i zjawiskami dźwiękowymi. Swoje projekty prezentował w ramach festiwali sztuki (Future Places, Porto; Survival, Wrocław; Pole Widzenia / Pole Słyszenia, Toruń; InSpiracje, Szczecin), na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Portfolio artysty: www.doroszenko.com

Rafał Kołacki

Archeolog i etnolog, muzyk i animator kultury, szerzej znany jako muzyk zespołu HATI oraz kurator festiwalu CoCArt w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Na swoim koncie ma setki koncertów w Europie i USA oraz dziesiątki wydawnictw muzycznych. Współpracował z tak znakomitymi artystami dźwięku i obrazu jak Z'EV, John Zorn, Sławomir Ciesielski, Steve Buchanan, Robert Curgenven czy Raymond Salvatore Harmon.

Strona internetowa artysty: www.rafalkolacki.com

Mammoth Ulthana

Jacek Doroszenko, Rafał Kołacki - duet muzyków tworzących organiczną elektronikę zmieszaną z brzmieniem gongów i zestawu tradycyjnych instrumentów akustycznych. Więcej informacji oraz odsłuch wybranych kompozycji na stronie www.mammoth-ulthana.eu.

Graffus jest patronem medialnym wydarzenia.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni