Trwałe rzeczy

  • Malarstwo
  • Warszawa

Dla Magdaleny Karpińskiej przeszłość jest dziś, tylko dalej. Poetyka, którą się posługuje, estetyka pożółkłych fotografii, starych obrazów i ręcznie pisanych pamiętników nie należy więc do jakiegoś „coś, gdzieś”, lecz jest na wskroś współczesna. Stąd w jej obrazach liczne odwołania do motywów znanych jedynie jej rodzinie, tkwiących w osobistej historii jej bliskich, obecnych na zdjęciach w prywatnych albumach. Stąd też tytuły wystaw będące cytatami z pamiętników lub publikacji jej przodków.

Magdalena Karpińska

Obrazy Karpińskiej powstają w pracochłonnej technice tempery jajowej, popularnej przed wynalezieniem malarstwa olejnego. Zamiast wykorzystywać farby gotowe, oparte na sztucznej emulsji, artystka sama uciera żółtka z pigmentem. Teoretyk wczesnorenesansowego malarstwa Cennino Cennini uczył: „Jeżeli położysz temperę grubą warstwą, to farba szybko popęka i oderwie się od ściany”, toteż Karpińska długo cyzeluje każdy obraz, dziennie kładąc najwyżej dwie warstwy farby, pracując jednocześnie nad kilkoma płótnami. Najważniejsza dla niej jest materialność, przedmiotowość i trwałość prac. Jak sama mówi: „Właśnie tym w dużej mierze przedmiot różni się od idei – wymaga poniesienia odpowiedzialności za konkretną decyzję. Genialnych koncepcji jest tyle, że nie nadążam z zachwytem”.

Kiedy i gdzie?

19.11 - 02.12.2012

Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

Kurator: Marcin Krasny

Oprawa muzyczna wystawy w godz. 18.00-19.10: Radek Duda

WSTĘP WOLNY

Organizator

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa
http://www.csw.art.pl

Magdalena Karpińska

Rocznik 84. Studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2003-2008. W roku 2008 dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Strona internetowa: www.magdalenakarpinska.pl

Radek Duda

Rocznik 79. Muzyk i kompozytor wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Członek „Stowarzyszenia Kulturalnego Lado".

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni