Z okna pracowni
- Malarstwo
- Warszawa
Krzysztof Klimek to artysta, który przez wiele lat malował obrazy abstrakcyjne, posługując się formami geometrycznymi. Jednakże po tym okresie – jak mówi sam artysta – z wewnętrznej potrzeby zwrócił się w kierunku przedstawień realistycznych, pejzaży, które znajdowały się tuż za oknem jego krakowskiej pracowni. Inspiracja przyszła mimowolnie i stała się większym cyklem artysty, który – jak stwierdza – w pewnym momencie poczuł, iż stał się „producentem obrazów abstrakcyjnych”. Zapragnął zmiany, a temat był w zasięgu wzroku – okna pracowni. „I zrobiłem przez przypadek jeden widok zza okna, potem drugi, i nagle zorientowałem się, że nie mogę poprzestać na tych dwóch” – mówi artysta.
To, co z pozoru było nieciekawe, szare, dla Krzysztofa Klimka zaczęło być obiektem godnym obserwacji i wartym przeniesienia na płótno. Zatem faktura ścian kamienicy, balkony, zaułki, garaże, a także gra kolorów i światła pochłonęły artystę. „I nagle odkryłem nieprawdopodobne możliwości ekspresyjne tych kilku okien, balkoników, wielkiej ściany, płytek na podwórku, mchu... Niesamowite bogactwo, cały czas jest coś do zrobienia” – mówi artysta. Fascynuje go szczególnie zimowy pejzaż miejski, jego zimna paleta barw, surowość – wszystko to wydobywa na pierwszy plan grę geometrycznych form abstrakcyjnych, czyli to, co zawsze było obecne w jego twórczości.
W obrazach realizm przenika się z abstrakcją, z której artysta świadomie nie rezygnuje. Okna kamienicy stają się kwadratami z czasu abstrakcji, ściany kamienic to prostokąty. Formy i kolory przenikają się i współgrają. Światło także jest bardzo ważnym czynnikiem spajającym te dwie dziedziny malarstwa, jakie uprawia i będzie ze sobą nadal łączyć Krzysztof Klimek.
Kiedy i gdzie
02.03 - 06.04.2013
Galeria 81 Stopni
Ul. Kłopotowskiego 38 lok.5
Warszawa/Praga
Wernisaż wystawy: 2 marca 2013, godz. 19.00. Wstęp wolny.
Organizator
Galeria 81 Stopni
www.81stopni.pl
Kurator wystawy: Zuzanna Jędrzejewska
Krzysztof Klimek
Artysta malarz urodzony w 1962 roku. Studia w latach 1982-88 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W latach 1988-92 wraz z Łukaszem Gózkiem i Cezarym Wodniakiem prowadził Galerię QQ. W 1993r. – kurator wystawy (przy współpracy z Jarosławem Sucharem) „WSPÓŁRZĘDNE 19 57,6 E + 50 3,9 N”. W latach 1994-95 stypendysta Fundacji Pro Helvetia, La Chaux-de-Fonds. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w dziesiątkach wystaw zbiorowych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Francji. Od 2002 członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie.
Graffus jest patronem medialnym wydarzenia.
Informator
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.