Z tęsknoty do przynależności

  • Fotografia
  • Gdańsk

Wszyscy jesteśmy związani emocjonalnie z miejscem, w którym dorastaliśmy. Zarówno pamięć zbiorowa, historia, kultura jak smaki i radości dzieciństwa, są fundamentem tego, kim jesteśmy. Tak jak nikt nie kocha w sobie wszystkiego, zawsze czujemy mieszankę miłości i nienawiści w stosunku do miejsca, w którym się urodziliśmy i do którego przynależymy. Nie jest to krytyka przeszłości ani teraźniejszości. Poprzez zrozumienie stanu naszego umysłu, mamy nadzieję uzyskać lepszą świadomość tego, co dzieje się wokół nas.

Na wystawie Z tęsknoty do przynależności / From longing to belonging zostaną zaprezentowane prace dwójki artystów z Gdańska - Honoraty Martin i Michała Szlagi i trójki artystów z Hongkongu - Leung Chi Wo, Tsang Kin-Wah, Tse Yim On. Poprzez zestawienie prac artystów z Hongkongu i Gdańska chcielibyśmy zgłębić zagadnienie poczucia przynależności, tej w skali globalnej oraz lokalnej. Program wystawy połączony jest z programem edukacyjnym oraz przeglądem filmów, który odbędzie się w styczniu 2015 r.

From longing to belonging / Z tęsknoty do przynależności - Michał Szlaga
Michał Szlaga

Artyści z Gdańska

Honorata Martin urodzona w 1984. W latach 2004-2009 studiowała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Malarstwo, specjalizacja: Fotografia, Sitodruk, Intermedia. Dyplom obroniła w Pracowni Malarstwa u prof. Mieczysława Olszewskiego i w Pracowni Intermediów Wojciecha Zamiary. W 2007 r. odbyła semestralne studia na Uniwersytecie Marmara w Istambule. Brała udział w wielu wystawach m.in. „Artysta w czasach beznadziei. Najnowsza sztuka polska” w Galerii Awangarda w BWA we Wrocławiu, „Społeczeństwo jest niemiłe” w Galerii Raster czy „Co widać” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Michał Szlaga (ur. 1978), absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, zadebiutował serią inscenizowanych autoportretów pod wspólnym tytułem What Made Me? (2002), wcielając się w historyczne role nazisty, Żyda, księdza katolickiego, milicjanta, czerwonoarmisty. Po studiach Szlaga systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość, wykorzystując do tego celu konwencję fotografii blogowej (Reality, 2007) i dokumentalnej typologii (Prostytutki, 2010). Od 2000 roku w jego pracach obsesyjnie powraca temat stoczni gdańskiej, postrzeganej jako miejsce narodzin, rozkwitu i schyłku ruchu robotniczego „Solidarność” oraz przykład niegdyś świetnie prosperującego przemysłu okrętowego, którego resztki należy dziś zachować na fotografii. Stocznia to dla Szlagi zmieniający się nieustannie poindustrialny krajobraz architektoniczny, pełen ludzi i śladów historii; krajobraz, który dokumentuje za pomocą fotografii i wideo. Współpraca z położonym na terenie gdańskiej stoczni Instytutem Sztuki Wyspa pozwoliła fotografowi na prezentację swoich prac na ważnych wystawach sztuki współczesnej (Strażnicy doków, 2005; Na Okrągło 1989-2009, 2009). Od kilku lat autor wystawia w galeriach przede wszystkim zdjęcia związane ze stocznią, w tym portrety solidarnościowych opozycjonistów (m.in. Anny Walentynowicz, Tadeusza Mazowieckiego czy prałata Henryka Jankowskiego). Warto także zwrócić uwagę na dzieła Szlagi powstałe w ramach współpracy z dziennikarzem Maksem Cegielskim. Global Prosperity (2010-2011) to dokumentalna relacja z wyprawy do Indii śladem statków wyprodukowanych w stoczni gdańskiej, a złomowanych w miejscowości Alang, u wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Tekst Cegielskiego i fotografie Szlagi sytuują się na granicy sztuki i dziennikarstwa społecznie zaangażowanego, stając się swoistą metaforą globalnego porządku kapitalistycznego. Fotoreportaże i pojedyncze zdjęcia Szlagi niejednokrotnie były nagradzane w Polsce i za granicą (m.in. International Photo Awards 2007). Michał Szlaga jest znany również jako fotograf celebrytów, współpracujący z takimi magazynami jak „Malemen”, „Przekrój”, „Newsweek Polska”, „Twój Styl” czy „Viva!”. 

From longing to belonging / Z tęsknoty do przynależności - Honorata Martin
Honorata Martin

Artyści z Hongkongu

Leung Chi Wo sam opisuje się jako artysta „fotografii, rzeźby, robótek ręcznych, jedzenia, sztuki performatywnej, mebli, instalacji i wideo”, ponieważ poprzez pryzmat ich wszystkich obserwuje tożsamość etniczną oraz historię, zarówno lokalnie, jak i w skali globalnej. Leung, który studiował na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu i jest współzałożycielem przestrzeni artystycznej Para/Site od 1996 roku, szczególnie interesuje się tożsamością i polityką Hongkongu po powrocie do Chin. W niektórych pracach Leung wykorzystuje tekst w języku angielskim i chińskim, lub angażuje lokalnych mieszkańców. Artysta przewrotnie podchodzi do oddziaływania, jakie globalizacja i globalna konsumpcja mają na kultury świata. W 2007 roku, Leung namalował serię obrazów na płótnie przedstawiających zachodnie marki, logo, nazwy koncernów i nazwiska celebrytów przetłumaczone na języki, takie jak arabski, tajski i hebrajski.

Tsang Kin-Wah w swoim malarstwie, tapecie, muralach i pracach wideo bada seksualność, religię i mroczne instynkty ludzkości. Powracającym motywem w jego twórczości jest wzór kwiatowy w malarstwie i tapecie, inspirowany Williamem Morrisem, który, w zbliżeniu ujawnia wirujące zdania i fragmenty tekstu. W instalacji I love you more than anything else in the whole world and I would never do anything to hurt you/ Kocham Cię bardziej niż cokolwiek innego na świecie i nigdy nie zrobię nic, aby cię skrzywdzić(2008), Tsang ozdobił ściany galerii połyskująco- białymi napisami ułożonymi wężykiem. Widzowie, którzy uważnie się przyjrzeli, odczytali zdania takie jak "Nie zrobię ci krzywdy ani cię nie wydymam" i " Nigdy nie poćwiartuję cięna kawałki". Instalacji towarzyszyła ścieżka dźwiękowa Lśnienia Stanleya Kubricka, która odzwierciedlała grozędyskretnej bieli tekstu podszywającej sięza niewinność. Tsang ma celu uchwycić bardziej podstępne aspekty relacji międzyludzkich: "Zawsze jest konflikt pomiędzy pierwszym wrażeniem i tzw prawdą kryjącą się za nim".

Tse Yim On urodził się w Hongkongu w 1974 roku, uzyskał stopień licencjata i magistra na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Chińskiego. W wieku 24 lat, został odznaczony nagrodą Rady Miasta Hongkongu w dziedzinie sztuki. Brał udział w wielu wystawach, a jego prace mają w swoich zbiorach zarówno Muzeum Sztuki w Hongkongu jak i prywatni kolekcjonerzy. Wychowywał się na typowym osiedlu i był świadkiem drastycznych zmian politycznych i przemian społeczno-gospodarczych. Sztuka Tse nie ogranicza się do płótna, lecz ma początek już w jego stylu życia, z ekscentryczną wizją i zgłębianiem eklektycznej mieszanki znaków kulturowych, która może prowadzić donikąd, ale i wszędzie. Otwarcie obnaża on to, iż folguje sobie w fantazjach erotycznych łącząc je z ikonami świata społeczno-politycznego. Tworzy w ten sposób ciekawą hybrydę, która nadaje smak sztuce współczesnej Hongkongu.

Kiedy i gdzie?

27.11.2014 –1.02.2015

CSW Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Kuratorki: Jolanta Woszczenko,  Ying Kwok. Wstęp wolny.

Organizator

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
www.laznia.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni