Nowa Warszawa

Nowa Warszawa - Temperówka

“Nowa Warszawa” jest wyjątkowym wydawnictwem Nowego Teatru. Płyta zawiera nowe aranżacje Bartka Wąsika piosenek o Warszawie w wykonaniu Stanisławy Celińskiej i kwartetu Royal String Quartet. Są to aranżacje subtelne, niezwykle emocjonalne, jednocześnie oszczędne i precyzyjne. Dzięki dźwiękom płyta staje się czymś w rodzaju podróży przez liryczne, heroiczne i sentymentalne zakamarki Warszawy. Taka też miała być szata graficzna tego wydawnictwa.

Nowa Warszawa - Temperówka

Layout płyty “Nowa Warszawa” miał ściśle korespondować z muzyką na niej zawartą. Okładka miała budzić emocje, zarazem jednoznacznie kojarzyć się z miastem, z Warszawą. Zdecydowałyśmy się na grafikę opartą na mapie Warszawy. Należało na nowo wymyśleć koncept do tego jakże często wykorzystywanego, ogranego motywu.

Nowa Warszawa - Temperówka

Postanowiłyśmy, żeby mapa Warszawy na okładce budziła skojarzenia z czymś pierwotnym, organicznym, żywym. Z mięśniem, z sercem, z tkanką miasta. Z czymś nienazwanym, głęboko w nas wrośniętym - chociażby przez trudną historię stolicy. W ten sposób, poprzez silne działanie na emocje, okładka i grafika całego wydawnictwa pozostaje niezwykle spójna z muzyką.

Nowa Warszawa - Temperówka

Zaproponowałyśmy wykorzystanie papieru offsetowego, zrezygnowałyśmy ze wszelkich dodatkowych uszlachetnień, skomplikowanych wykrojników. Książeczka do płyty z pięknymi zdjęciami Magdy Hueckel nawiązuje formą do niegdysiejszych pamiątkowych pocztówek/harmonijek ze zdjęciami miast. Zdjęcia stały się zresztą punktem wyjścia do użycia oszczędnej kolorystyki: ciepłych, stonowanych brązów, beży. Ważna też była typografia: chciałyśmy, by nawiązywała do starych szyldów, znanych z ulic miasta lat 60.

Płyta otrzymała nagrodę Gazety Wyborczej, Wdechy 2012, w kategorii Wydarzenie Roku.

Nowa Warszawa - Temperówka

Temperówka

Temperówka

Studio graficzne, założone przez Marię Bukowską i Justynę Kosińską. Zajmuje się całościowym brandingiem firm i projektów, zarówno komercyjnych, jak i artystycznych, ale ich prawdziwym żywiołem jest grafika wydawnicza.

Temperówka Współpracuje przede wszystkim z instytucjami kultury, m.in. Teatrem Narodowym, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem Ochoty, ESK Gdańsk 2016, Gutek Film. Wśród  klientów znajdują się również firmy związane z mediami (Polskie Radio Program II, Agora SA, Empik) oraz branżą spożywczą, farmaceutyczną i finansową.

Strona internetowa: www.temperowka.pl.

Studium przypadku

Studium przypadku

Niebanalne pomysły, interesujące rozwiązania, ciekawe koncepcje...

Tu można pokazać projekt, opisać szerzej trudy jego powstawania, podzielić się doświadczeniem.

Zapraszamy do publikacji.

Współpraca

Piszesz? Fotografujesz? Malujesz? Rysujesz?
Może projektujesz to i owo?

Daj się zauważyć!

Wystawa, wykład? Happening, konkurs?
Targi branżowe lub konferencja?

Dzieje się i nikt o tym nie wie?
Napisz do nas.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni